banner112

Buca'da öğrencilere cami temizlettiler

İzmir Buca'daki Hüseyin Ateşoğlu Ortaokulu'nda öğrenim gören çocuklara, 'sosyal sorumluluk projesi' adı altında yakındaki Hacı Bayram Veli Camii temizletildi.

Temizlik etkinliğine ilişkin görüntülerde, yaşları 10 ile 13 arasında değişen ortaokulu öğrencilerinin, ellerinde bezlerle camiyi temizlediği görüldü. Öğrencilerden biri vantilatörü temizlemek için tabureye çıkarken bazı öğrencilerin ise duvarları sildiği görüntülere yansıdı.

Görüntüler, bazı öğrenci velileri ile Eğitim-Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin'in tepkisini çekti. ANKA Haber Ajansı'na konuşan Çetin, şunları söyledi:

"Görüntüler elimize geçtikten sonra konuyu İlçe Milli Eğitim Müdürü ile de görüştük. Çocukları 'sosyal sorumluluk projesi' adı altında ve eğitim-öğretim saatlerinin dışında götürdüklerini söylüyorlar. Ancak nasıl olursa olsun, çocuklara temizlik yaptırılması doğru bir tutum değil. Bu cami ya da müze olur, okul olur, başka şey olur. Çocuklara temizlik yaptırılması doğru değil. Ayrıca sosyal sorumluluk projesinin de koşulları, amaçları vardır. Ailelerden, okul yönetiminden izin alınması gerekiyor. Bir taraftan ‘Mesai saati dışında gidilmiştir’ denirken öbür taraftan okulun web sayfasına etkinliğin fotoğrafları konuluyor. Bu yaşta bir çocuğun çalıştırılması doğru olmadığı gibi hem pedagojik açıdan hem de pandemi koşulları nedeniyle bu etkinlik son derece sakıncalı. Çocuklara maskesiz ortamda temizlik yaptırılıyor. Bugün bir din kültürü öğretmeni bunu yapar, yarın başka bir öğretmen kafasına göre başka bir şey yaptırır. Bu tür uygulamaların önünü alamayız. Veliler şikayetçi olursa bu konunun takipçisi olacağız."

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 18:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsa gümüş
İsa gümüş - 8 ay Önce

Ellerine sağlık. Adı üzerinde sosyal sorumluluk. Çocuklarımıza sosyal bilincin aşılanması gerekir.

Ozan alemdar
Ozan alemdar - 8 ay Önce

Zaten ne geldiyse başımıza küçüksün yapamazsın edemezsin sen elleme denildiği için Yeni nesilin Bir çoğu iş yapmıyor... Çocuklarımızı tebrik ediyorum. Projeyi başarılı buluyorum

Emircan çetin
Emircan çetin - 8 ay Önce

Japonyada okulları öğrenciler temizliyor ne olmuş yani habere bak yazıklar olsun haberebak..

Yasin Edemen
Yasin Edemen - 8 ay Önce

Ne var bunda neden zorunuza gitti anlamadım benim de o yaşlarda evladım var keşke o da gitseymiş...

banner101

banner100