banner112

AKP’li Kaya’dan Gaziemir çıkışı

Gaziemir’deki eski kurşun fabrikası arazisinde bulunan nükleer atıklarla ilgili tartışmaları gündemine alan AKP İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, youtube kanalı üzerinden yaptığı konuşmayı paylaştı. CHP’lilere sert sözlerle yüklenen Kaya, “Her kirlettikleri mesele gibi temizlemeyi de AKP’den bekliyorlar” dedi.

AKP İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Gaziemir’deki eski kurşun fabrikası arazisindeki nükleer atıklar üzerinden kent gündeminde devam eden tartışmaları ele aldı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın çevrecilerle birlikte kurşun fabrikası arazisi üzerinde başlattığı duran adam eylemlerini hatırlatan Kaya, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Çevre Mühendisleri Odasının 2007 yılında kurşun fabrikası arazisine nükleer atık bırakan firma ile maddi manevi ilişkiler içinde olduğunu öne sürdü.

İZNİ SİZ VERDİNİZ

Kurşun fabrikası arazisine nükleer atık bırakan firmaya 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin izin ve ruhsat verdiğini açıklayan Kaya, “Evet ifade ettiğim gibi bu yerin ruhsatını CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi verdi. Daha enteresanı… Bu eylemlere bir de Çevre Mühendisleri Odası katılıyor. Orayı kirleten firma varya 2007- 2008’de Çevre Mühendisleri Odası’na da sponsor olmuş. Yani kirleten firma kirletilmesini engelleyenlerle bir işbirliği yapmış. Sponsorluğa kadar gitmiş” sözlerini kaydetti. Ayrıca arazinin kamulaştırılarak nükleer atıkların temizlenmesi talebini de ele alan Kaya, kamulaştırmanın orayı yıllardır kirleten firmaya ödül olacağının altını çizerek, “Bu alanın kamulaştırılmasını istiyorlar. Bir de adamlara ödül gibi biz üstüne para vereceğiz. Israrla diyorum: Şu firmaya bir laf edin. Sen İzmir’i kirletmişsin… Bu firma hala İzmir’de faaliyetlerine devam ediyor. Hiçbir şey diyemiyorlar. Bu adam Tunç Soyer’in yakını… Her kirlettikleri mesele gibi temizlemeyi de AKP’den bekliyorlar. Bunlar işi batırıyorlar sonra da AKP gelsin çözsün. Ben buradan ifade ediyorum. Yine bu meseleyi biz çözeceğiz. Ama o firmaya ödül verir gibi kamulaştırıp, üstüne para verip değil, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük cezasını keserek çözeceğiz” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE

banner101

banner100