Ne yazık ki 2024'de dar gelirliler için yoksulluk bitmeyecek. Yani yeni yıla umutla girilmeyecek. Biz yine de umudunuzu kaybetmeyin diyoruz.

Memur ve emekliler zam haberi duymaktan bıktı. Bu arada aralık ayında asgari ücret yeniden gündem oldu. Çoğu ülkede haber değeri bile olmayan asgari ücretin belirlenme sürecini tüm çalışanlar tarafından en yakında takip edilen konuların başında geldi. Bunun nedeni de ise çalışan nüfusun büyük bir bölümünü doğrudan ilgilendirdiği için ülkede çalışanların yüzde 69’unun aldığı ücret asgari ücretin yüzde 50 ve altında olan ücretlerden oluşuyor. Her ne kadar enflasyon düşüyor denilse de vatandaş çarşı pazara çıkamaz oldu.

***

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Asgari ücretli, aldığı maaşla barınma sorununu bile çözemiyor ama hala işçi için, emekçi için oyun peşinde olan iktidar,hedeflenen enflasyon oranına göre bir kez zam yapacağız diyor.Bu ülkede enflasyon üç hanelerde. Her ne kadar yüzde 65 olarak açıklasalar, aydan aya değişse de buna kimse inanmıyor” dedi.

İŞSİZLİK ARTIYOR

TÜİK’in İşgücü Araştırması'na göre mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 8.5, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 21.3 seviyesinde gerçekleşti. 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde dar tanımlı işsiz sayısı 3 milyona yaklaşıyor. Yaklaşan yerel seçim heyecanı başladı.Hükümet bu seçim dolayısıyla kesenin ağzını açacak galiba.

Orta Doğu’da kan dökmeye devam ediyor İsrail. Ne yazık ki daha çok kan dökecek.

Gündemin bir başka konusu da bin 574 gündür tutuklu Osman Kavala. Kavala, 1 Kasım’da tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Kavala’nın derhal salıverilmesi yönünde kararına rağmen Kavala tahliye edilmedi.

***

İklim değişikliği performans endeksinde de Türkiye son sıralarda. Türkiye, iklim değişikliği performans endeksinde bir önceki yıla göre dokuz sıra gerileyerek 63 ülke içinde 56’ncı sırada yer aldı. Bu Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelede ‘çok düşük performans’ gösterdiği anlamına geliyor. Umarım gelecek yıl az sorunlu bir ülkede daha mutlu oluruz.

Şimdiden yeni yılınızı kutlar sağlık ve esenlikler dilerim.

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.