Son günlerde otobüste, kahvede, kuaförde, berberde herkes borsa konuşuyor. Hatta eylem, gösteri gibi toplumsal aktivitelerde nöbet bekleyen çevik kuvvet mensupları bile kendi arasında hangi kağıdın yükseleceğini? Hangi halka arzları beklediklerini tartışıyor. Peki sizce herkes bu işten kazançlı çıkabilir mi?

Son halka arzlarla birlikte borsadaki yatırımcı sayısı tam 8 milyon oldu. Daha dikkat çekici olanı ise 2023 başından itibaren borsaya yeni gelen yatırımcı sayısı 5 milyona yakın. Bu inanılmaz bir rakam hatta rakam değil rekor kere rekor. Peki böylesine devasa rakamlar iyiye mi yoksa kötüye mi alamet?

Kendi fikrimi sorarsanız borsa bir algoritma yapısıyla çalışıyor ya da çalıştırılıyor bu yüzden şu an olduğu gibi bir toplama süreci var. Yükseldikçe yükseliyor, Ahmet’in, Mehmet’in Ayşe’nin parasının katlandığını duyanlar soluğu bankalarda ya da aracı kurumlarda alıyor. Borsada hisselerin alıcısı çoğaldıkça daha çok değerleniyor, son olarak  yaklaşık 3 aydır tavan üstüne tavan gerçekleşti.

Ancak algoritma burada çalışmaya başlar silkelenme zamanı geldiğinde panik olan küçük yatırımcı “Ah ben Ahmet’in aklına niye uydum?” diye hayıflanmaya başlar ve kelebek etkisiyle kaçış başlar. Zaten olması istenilen de budur. Sonrada borsaya gelen 5 milyon kişi ya da yatırımcı kaçacak delik araken hisse fiyatları tepetaklak aşağı doğru gider. O fiyatları daha önce yükselterek sizi, beni borsaya başlatan güçler, bu kez iyice düşen fiyatlardan hisseleri tekrar toplar ve tekrar yükseliş başlar. İşte benim anladığım hikaye bu o yüzden yakın zamanda sağlam bir düşüş bekliyorum. Peki analistler ne diyor? Bu konuda dünyanın en ünlüleri şu hikayeyi anlatır;

“En çok para kazanan spekülatörlerden bir tanesi ayakkabısını boyatırken, boyacı sormuş, ‘Hangi hisseyi alalım?’ diye. Adam da ‘Ayakkabı boyacısı bile soruyorsa o zaman bizim borsadan çıkma zamanımız gelmiş’ diyerek borsadan çıkmış.”

Eğer gerçekten borsadan para kazanmak istiyorsanız bunun tek bir formülü var. Uluslararası alanda başarılara imza atan güçlü ama en önemlisi istikrarlı şirketlere yatırım yaparsınız ve ancak uzun vadede kazanç elde edersiniz. Bu tür şişkinlikler ise fritöze atılan sosin önce kocaman boyutlara ulaşıp tabakta sönmesi gibi olabilir.