Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Sezon başında Şampiyonlar Ligi'nin formatını hazırlayan Hypercube firmasının yaptığı değer artırıcı çalışma sonrasında TFF Yönetim Kurulu'na sunduğu rapor ile şekillenen yeni format eleme turları, grup müsabakaları ve final aşamalarından oluşacak.

1 - Eleme ve final aşamaları, tek maç eleme usulüne göre oynanacak. Grup müsabakaları ise 24 takımın katılımı ile altı takımlı dört grupta önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi'nde de uygulanacak olan Swiss Sistem'e göre oynanacak. Mevcut statüdeki eleme turlarında seri başı takımın kendi sahasında oynaması kuralı ise yeni statüde uygulanmayacak.

Gençlik Kampları 2’nci dönem başvuru sonuçları açıklandı Gençlik Kampları 2’nci dönem başvuru sonuçları açıklandı

Grup uygulamasına geçiliyor

2 - Yeni formatta gruplara katılım hakkı elde edecek 24 takım, lig ve başarı sırasına göre sıralanarak üç torbaya ayrılacak. Her torbadan ikişer takım olmak üzere altı takım bir grubu oluşturacak. Grup içerisinde yer alan her takım; A, B ve C torbasından birer takım ile olmak üzere toplam üç maç yapacak. Grup müsabakaları sonucunda ilk iki sırada yer alan takımlar çeyrek finale yükselecek.

3 - Önümüzdeki sezon ülkemizi UEFA kupalarında temsil edecek beş takım, doğrudan grup müsabakalarına katılacak. Diğer 19 takım ise eleme turları sonrasında grupta yer alma hakkı elde edecek.

Süper Kupa da yeni formatı ile oynanacak

2023-2024 Süper Kupası, Süper Lig Şampiyonu ile Türkiye Kupası Şampiyonu arasında oynanacak. Sonraki sezonlardan itibaren ise Süper Kupa, yeni formatıyla oynanacak. Yeni formata göre Süper Kupa 2024-2025 Sezonu, Süper Lig Şampiyonu ile Süper Lig İkincisi ve Türkiye Kupası Şampiyonu ile Türkiye Kupası Finalisti'nin katılacağı dörtlü final şeklinde oynanacak."

Kaynak: AA