Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, şirketin genişleme planları kapsamında 235 yeni uçak için hem Airbus hem de Boeing ile görüşmelerde bulunduklarını açıkladı. Bolat, karar aşamasında acele etmediklerini de belirtti.

Afrika ülkelerine ihracat ilk 4 ayda 6 milyar dolara çıktı Afrika ülkelerine ihracat ilk 4 ayda 6 milyar dolara çıktı

THY'nin Genişleme Planları Neleri Kapsıyor?

Bilet fiyatlarına yapılan zamlarla gündeme gelen Türk Hava Yolları, genişleme stratejisi çerçevesinde 35 yeni uçak alımı için Airbus ve Boeing ile görüşmelerini sürdürüyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Amerikan şirketi Boeing'deki üretim sıkıntıları nedeniyle karar sürecinde acele etmeyeceklerini ifade etti.

Filo Hedefleri ve İşbirlikleri

Geçtiğimiz yıl açıklanan 10 yıllık filo hedefleri kapsamında, THY'nin yaklaşık 600 yeni uçak almayı planladığı bildirilmişti. Şirket, Aralık ayında Airbus ile yaptığı anlaşma ile 355 yeni uçak alımını duyurmuştu. Ayrıca A321 ve A350 modelleri için de opsiyonlar belirlenmişti.

Bolat, geriye kalan 235 uçak için hem Avrupa merkezli Airbus hem de Amerikan şirketi Boeing ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti. THY-Airbus-Rolls Royce işbirliğindeki Stratejik Türkiye Gelişmiş Programı'nın tanıtım toplantısında konuşan Bolat, "THY, her zaman Airbus ile Boeing arasında dengeli bir politika izlemiştir" dedi.

Üretim Sorunları ve Beklentiler

THY Yönetim Kurulu Başkanı, Boeing'deki üretim sorunlarına da değinerek, "Boeing'in sorunlarının son bulmasını beklediklerini ve karar aşamasında acele etmeyeceklerini" ifade etti.

Bolat ayrıca, İngiliz firması Rolls-Royce'un Türkiye merkezli potansiyel bir bakım-onarım ve tedarik zinciri çözümleri operasyonu için araştırma yaptığını da duyurdu.

Editör: Kazim Bozkurt