Bir tek KSK kaldı

İzmir'de kendine ait yeni stadı ilk talep eden kulüp olan Karşıyaka, stadyum sorununa çözüm bulamayan tek kulüp olarak kaldı.

Bir tek KSK kaldı

İzmir'de kendine ait yeni stadı ilk talep eden kulüp olan Karşıyaka, stadyum sorununa çözüm bulamayan tek kulüp olarak kaldı. Karşıyaka, Onursal Başkan Selçuk Yaşar'ın 1998'de, yani 20 yıl önce gündeme getirdiği KSK marina, plaza ve stat projesinden bu yana yeni stat hayaliyle yanıp tutuşurken elindeki mevcut tesislerinden de oldu. İzmir'in kuzey aksında yer alan Karşıyaka'daki stadyum ihtiyacını karşılamak için yıllardır gündeme gelen projelerin hiçbiri gerçekleşmezken, kentin birçok yerinde yeni statlar yükseldi, diğer kulüplerin hepsi stat sorununu çözdü. Yıllarca farklı arazileri stat için değerlendiren, Örnekköy'deki 40 bin kişilik stat projesi ülkemizin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasına bile giren Karşıyaka, 2012'de yeni stadın kiracısı olduğu mevcut İlçe Stadı'nın arazide yapılmasını teklif etti.

Yeni bir ihale yok


Karşıyaka'nın bu adımından sonra Göztepe'ye Gürsel Aksel Tesisleri'nin yerine stat yapılması gündeme geldi. "Ezeli rakiplere ikiz stat" fikriyle projeler, Toplu Konut İdaresi tarafından Ocak 2014 ve Haziran 2017'de birer gün arayla ihaleye çıkarıldı. Karşıyaka Stadı'nın 54 milyon TL'ye ihale edilen ilk projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı dava üzerine Ankara 18'inci İdare Mahkemesi'nin kararıyla süreç uzayınca iptal oldu. 62 milyon TL bedelle yapılan ikinci ihale de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın stat için yaptığı imar planı değişikliğine 7 vatandaş dava açınca geçen Temmuz ayında iptal edildi. Yeni stat inşaatının başlaması için 2015'te yeşil-kırmızılıların kullanımındaki İlçe Stadı, tenis kortları, voleybol salonu, tartan pist, yelken tesisleri ile 3 adet restoran yıkılırken kulüp, atıl kalan bu arazide büyük gelirden de oldu. Stat için gündemde şu an yeni bir ihale yok.

Tire'nin stadı hazır


Maçlarını Atatürk Stadı'nda oynamak zorunda kalan Karşıyaka, bu süreçte 1'inci Lig'den 3'üncü Lig'e kadar düşerken, Göztepe'nin Karşıyaka ile aynı dönemde Haziran 2017'de 219 milyon TL'ye tekrar ihale edilen yeni stadı 2019 yazında bitecek. Göztepe ve Altınordu, stat sorunlarına 2 yıl önce açılan Bornova Stadı'nı kiralayarak çözüm buldu. Şimdilik Atatürk Stadı'nı yeşil-kırmızılılar ile birlikte kullanan Altay, yenilenen haliyle bu sezonun ikinci yarısına yetişmesi planlanan Alsancak Stadı'na taşınmanın hayalini kuruyor. Bucaspor, ilçe belediyesinin yaptığı yeni stadına 2009 yılında kavuştu. Menemen Belediyespor'un stadı geçen yıl yenilendi. Tire 1922 için Tire Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl bir stat yapıldı. Bergama Belediyespor'un kendi stadı var. Bölgesel Amatör Lig'deki İzmirspor için de Buca İlçe Stadı tahsis edildi.
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92