Çok uzun değil 8-10 yıl öncesine kadar birkaç sosyal medya platformu vardı ve böyle video, içerik paylaşımı yoktu. Sınırlıydı. Şimdi her şey, her an sosyal medyada ve üzerine eklenen yapay zekayla daha da akıl almaz bir hal alıyor.

Özel hayat, mahremiyet falan gideli çok oldu. O bambaşka bir yazı konusu.

Son jenerasyon sosyal medyanın olmadığı bir dönemi hiç bilmiyor. Dost sohbetlerinin telefonsuz haline hiç denk gelemediler. Bizim jenerasyon açısından çok üzücü ama onlar bilmedikleri bir his için elbette üzülemeyecekler.

Mesela cep telefonları yokken geçen zamanlarımızı hatırlıyorum, sevdiğimiz sanatçıları defalarca dinlediğimiz için yıpranmış ama hala ince ince çalan şarkıları eşliğinde dolu dolu zaman geçirirdik. Kitap okurduk. Üretirdik, konuşurduk. Her şeyi tükettiğimiz gibi paylaşmayı, birlikte vakit geçirmeyi de tükettik.

Büyük kolaylıklar sunan internetin gelişmesiyle birçok şeyi de yavaş yavaş kaybettik aslında. Ulaşılmazın cazibesi mesela. Ulaşamadığımız ya da seyrek karşımıza çıkan her şey çok daha kıymetliydi. Bundandır günümüz ilişkilerinin ’love bombing, gashligting ve ghosting’ terimleriyle tanımlanması.

Ergen yıllarımda söyleselerdi ileride bir gün senden sonra gelenleri yadırgayacaksın, eleştireceksin diye asla inanmazdım. Ama oldu. Elbette olacak. Her kuşak kendi değerleri ve olgularıyla var oluyor ama anlatmak istediğim daha derin. Günümüzde yaşadığımız her ilişki biraz sanal. Ve daha da sanallaşarak devam edecek. Bizlerse bu kadar gerçek dışılığın içinde eski günleri anarak geçip gideceğiz.

Öfkeden gözü dönmüş bir ülke olduk

Bugün trafikte korna çalma yüzünden bir kavgaya dahil olmaktan son anda kurtulduk. Önümüzde bulunan araç beklediği için korna çaldık ve hakarete giden, arabadan insek belki de kavgaya dövüşe dönecek bir durum yaşadık.

Şehrin her yerini mesken tutmuş otoparkların valelerinden biri olayı yaşadığımız. Yüzünden kötülük akıyor. Asla konuşarak bir şey anlatılabilecek biri değil. Ancak belli başlı doğuştan kazanılmış yetileri mevcut. İnsanlık adına gram gelişmemiş ve öyle bir hedefide yok. Asla eğitilemez. Belli başlı komutlara karşılık vererek, istediği şeyi ancak güç kullanarak alabilen biri.

İşte bu da tamamen geldiğimiz durumu gösteriyor. Başkasına hak vermeyen, eğitilemeyen, kaba ve çirkin ruhlarla doldu etrafımız. Öyle küçük bir kasabaya gitsek kurtuluruz hayalide yok. Çünkü toplumun her kesimine işlemiş bu kötülük. Baştan aşağı kokuşmuşluk. Tam da bu zalimliğin artması geçen gün tekme atarak kediyi öldüren adamın videosunu görmemiz sağladı.

Gelişen ve yenilenen teknolojiyle insanlığın en ilkel kısmına doğru geri dönüşe geçtik.

Ne zaman düzelir, bir gün her şey tekrar güzel olur mu bilmiyorum. Ama o günleri görürsek, yaşadıklarımızı nasıl atlattığımıza hayranlık ve şaşkınla bakacağız.