Ülke yöneticileri deprem olayı ilgili soruşturma açıldığını belirttiler. Bu çerçevede ilk etapta 140 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. 11 ili kapsayan deprem bölgesinde Suriyeli mültecilerle birlikte yaklaşık 16 milyon kişinin yaşadığı, ölü ve yaralı sayısının açıklanan rakamların çok üstünde olduğu, her gün yeni kurtarılma mucizelerinin yaşanması bu iddiaları doğrular nitelikte.

Önemli olan soruşturmaların kapsamının ne olacağı. Tüm Avrupa da 30 bin, Türkiye de ise biraz parası olan eline kazma kürek alan herkesin (430 bin kişi) müteahhit olabildiği bir ortamda soruşturmalar bunlarla sınırlı kalmamalı.

Bununla ilgili bir devlet politikası hazırlayamayanlardan başlayarak, bunlara ruhsat veren, denetlemeyen, siyasi amaçlarına yönelik kullanan, bu işlemlerin altına imza atanlar, devletin hangi kademesinde olurlarla olsunlar soruşturma kapsamı içersinde yer almalıdırlar.

Yeni ve umutlu bir başlangıç için bu ön koşul olmalı. 1999 Gölcük depreminde olduğu gibi sorumlu olarak iş birkaç müteahhidin sırtına yüklenip örtbas edilirse milyonlarca kişinin yöneticilere yönelik sarsılan güveni tamamen yok olacak, geleceğe yönelik umut beklentileri “ENKAZ” altında kalacaktır. Türkiye bir dönüm noktasındadır.

Soruşturmalar bunun yönünü tayin edecektir.