House of the Dragon 2. Sezon fragmanı geldi: İç savaş devam ediyor House of the Dragon 2. Sezon fragmanı geldi: İç savaş devam ediyor

TRT'de yayınlanacak Karaağaç dizisinin çekimleri, Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesindeki turizm merkezi Soğanlı Vadisi'nde de yapılacak.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, hikayesi 1970'li yıllarda geçen ve başrolünde oyuncu Olgun Şimşek'in yer alacağı Karaağaç dizisi, kent merkezinde, Yeşilhisar ilçesinde ve Soğanlı Vadisi'nde çekilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vali Gökmen Çiçek, bu tür yapımların bölgenin sahip olduğu görsel güzelliklere ek olarak mevcut turizm potansiyelinin işlerlik kazanması yönünden de büyük önem taşıdığını belirterek, bu yapımın, TRT gibi bir kuruluşta yayınlanacağı için de son derece mutlu olduğunu ifade etti.

Karaağaç dizisinin çekimlerine yıl sonunda başlanacak ve yeni yılda TRT1 ekranlarında yayınlanacak.

kayseri-nin-goz-bebegi-soganli_1681813593_aRdHse

Soğanlı Vadisi nerede?

Yerleşim yeri olarak Kayseri, Nevşehir, Niğde üçgeni arasında yer alan Soğanlı, Yeşilhisar'a 15 km, Derinkuyu'ya 30 km, Ürgüp'e 40 km, Nevşehir'e 60 km, Niğde'ye 80 km, Kayseri'ye 80 km uzaklıkta bulunuyor. Hava yolunu tercih edenler Kayseri ve Nevşehir havaalanlarına sonrasında karayolu ile Soğanlıya ulaşabilirler.

soganli-vadisi-turist-akinina-ugradi-16257441_8923_amp

Soğanlı Vadisi'ne Nasıl gidilir?

İstanbul yönünden yola çıkanlar, otoyolu kullanarak Kaynaşlı'ya gelerek Bolu Dağının tek yönlü, genişletilmiş rampa ile normal yoldan devamla Bolu kent geçişi sonrasında tekrar otoyola girerek Ankara çevre yoluyla Kırşehir Kayseri yönüne devam edilir. Niğde yolu üzerinden Yeşilhisar Akköy ayrımından Soğanlı Vadisini gösteren yön tabelası ile 19 km. içeri girerek gizemli vadiye ulaşılıyor. Soğanlı girişinde asfalt yol ikiye ayrılıyor. Sağa ayrılan yol kiliselerin bulunduğu, ağaçlarla bezeli vadiye uzanırken, sola ayrılan yönde ilerleyenler köyün yerleşim alanına geliyorlar. Kubbeli Kilise yanına otomobil ile gidilemediği için  burada araç bırakılıp yaklaşık 300 metrelik patika yoldan yürüyerek ilginç kiliseye gelebiliyorsunuz. Soğanlı'nın sol tarafından çıkan ham toprak, tozlu, hatta kül kaplı yol, köyün tamamını görebileceğiniz yüksekliğe erişmenize olanak sağlarken, vadi boyunca yüksek yerlerde kayaların oyulması ile yapılmış kiliselere ulaşmak için yine aynı metotla yapılmış basamakları tırmanmak gerekiyor.

Kaynak: AA