Sokak hayvanları, yani sahipsiz kediler ve köpekler aslında hepimizin sorumluluğu altında. Çünkü binlerce yıl içinde bizimle birlikte evrimleştiler. Biz insanlar evcilleştirdik onları. Artık onların evi vahşi doğa değil. Ormanlar değil. Vahşi kediler veya kurtlar gibi avlanmıyorlar. Zaten isteseler bile avlanabilecekleri bir ortamda yaşamıyorlar. Onların evi şehirler artık.

Can Dostlar 8 Aralik Kose

Özetle, sokakta yaşayan kedilerin, köpeklerin koruyucusu biziz. Beslenme, barınma gibi hayati ihtiyaçlarını biz olmasak karşılayamazlar. Kışın bu ihtiyaçlar ikiye katlanıyor. Vücut ısılarını ve enerjilerini koruyarak hayatta kalmak için daha iyi beslenmeleri, çok soğuk ve yağışlı havalarda da kuru kalabilmeleri lazım.

*

Kış soğuk ve ıslak yüzünü göstermişken, sokaktaki canlar için yapabileceğimiz basit yardımları hatırlayalım:

  • Mama desteği verebiliriz. Evdeki yemek artıklarını güzelce hayvanlar için ayıklayıp ayırabiliriz. İmkanımız varsa mama satın alarak çevremizdeki hayvanları besleyebiliriz. Unutmayın; sokak canları ne kadar iyi beslenirlerse o kadar sağlıklı kalabilir ve soğuk hava koşullarına karşı dayanıklılıklarını koruyabilir.
  • Barınak veyageçici olarak sıcak yer sağlayabiliriz. Kedi evlerini, kulübeleri veya Youtube’ta bile bulabileceğiniz evdeki basit malzemelerle yapılabilecek derme çatma barınakları mahallemizdeki uygun noktalara koyabiliriz. Apartmanların kömürlüklerini, garajları, bahçeleri, bahçe katında yaşayanlar balkonlarını çok soğuk günlerde patili dostlar için açabilir. İnanın sadece bunu yapmak bile bir canın hayatını kurtaracaktır.
  • Çok soğuk bir günde eğer bir kulübe veya barınak temin edecek durumda değilseniz, bir battaniye bile sokak hayvanının geceyi atlatmasına yardım edebilir.
  • Hayvan hakları için çalışan STK’lere, platformlara, gönüllü gruplara katılarak çalışmalara destek olabiliriz. Veya bağış yaparak daha çok hayvana yardım yapılmasına katkıda bulunabiliriz.
  • Yaralı, çok hasta durumda bir hayvan görürsek belediyelerin veteriner işlerine götürebilir veya onları arayarak bölgeye gelmelerini sağlayabiliriz.

*

Bu küçücük adımlar sayesinde vicdani sorumluluğumuz altındaki sahipsiz canların yaşam koşullarını bir nebze olsun iyileştirmek elimizde… “Ben fazla bir şey yapamam” demeyin, akşam yemeğinizden arta kalanlar veya bir eski battaniye bile fark yaratır.

Can Dostlar 8Aralik Kose Kutu

Kıyı koruyucuları biraraya geldi

Kıyılarda doğa koruma çalışmaları yürüten sivil toplum kuruluşları özel bir toplantıda biraraya geldi. Turquoise Fonu desteğiyle deniz ve kıyı ekosistemlerini korumak için yapılan çalışmaların paylaşıldığı buluşmada; sulak alanların, deniz ve kıyı ekosistemlerinin ve bu alanlarda yaşayan türlerin önemi, çalışmalara kadınların katılımı ve gönüllülüğün önemi üzerine konuşuldu.

Doğa Derneği de İzmir Gediz Deltası’nda gerçekleştirdiği çalışmaları ve sivil toplumun karar alma süreçlerindeki önemini ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

DÜNYADAN BİHABER

Can Dostlar 8 Aralik Dunyadanbihaber (2)

Takvim gelirleriyle canların yüzü gülüyor

Hayvan Hakları Federasyonu- HAYTAP, 12 yıldır sürdürdüğü takvim çalışması sayesinde hayvanlar yararına birçok projeye imza attı. 12 yılda takvim satışlarından elde edilen 1.070.000 TL’yi bulan gelirle Zonguldak’tan Mersin’e, Bursa’dan Artvin’e kadar Türkiye’nin dört bir yanında birçok çalışma hayata geçirildi.

HAYTAP masa ve duvar takvimleri bu yıl da tüm geliri hayvanlar için kullanılmak üzere satışa sunuldu.

2024 HAYTAP Masa takvimi, 2023 fotoğraf yarışmasında dereceye giren farklı fotoğraflardan oluşuyor.

Can Dostlar 8 Aralik Dunyadanbihaber (3)

Takvimler D&R mağazaları; Remzi, Nezih, Ankara (Dost), Arkadaş ve PanKitapevi’nden direkt olarak veya hepsiburada.com/haytap, trendyol.com/haytap ve www.idefix.com üzerinden online olarak satışa sunuldu.

Can Dostlar 8 Aralik Dunyadanbihaber (1)

Kendinize veya sevdiklerinize yeni yıl hediyesi olarak alabileceğiniz takvimlerde yer alan fotoğraflar sahipsiz hayvanların dünyasına ışık tutuyor.

Takvim gelirleri ile yapılan çalışmalara ise www.haytap.org üzerinden ulaşılabiliyor.

BİZİM GEZEGEN

Can Dostlar 8 Aralik Bizimgezegen2

COP28’deki fosil yakıt lobisi tepki çekti

Dünyanın en büyük iklim konferansı COP28, küresel ısınmayı durdurmak ve gezegenin geleceğini korumak hedefiyle 30 Kasım’da Dubai’de başladı. Siyaset, iş, diplomasi, sivil örgütler ve gazeteciler dahil 97 bin katılımcıyı ağırlayan COP28’e, kömür, petrol ve gaz endüstrileri ve ilgili kuruluşlardan 2.456 temsilcinin katılması ise çevrecilerin tepkisine yol açtı.

BBC News’de yer alan habere göre önceki yıllara göre fosil yakıt endüstrisinden 4 kat fazla temsilcinin zirvede yer almasını çevreci kuruluşların temsilcileri şöyle yorumladı:

Kick Big Polluters Out koalisyonundan George Carew-Jones, "Bu görüşmelerin fosil yakıtların aşamalı olarak sonlandırılması konusunda ilerleme sağlayacağı söyleniyor ve fosil yakıt endüstrisi bu sonucu mümkün olduğu kadar etkilemek için burada" dedi.

350.org Pasifik Genel Müdürü Joseph Sikulu ise şu yorumu yaptı: "İklim görüşmelerinde geleceğimizi belirleyebilecek fosil yakıt lobicilerinin sayısının çokluğu haklı çıkarılamaz. COP'ta artan varlıkları, bir bütün olarak sürecin bütünlüğünü baltalıyor. Biz buraya hayatta kalma mücadelesi vermek için geliyoruz ve büyük kirleticilerin etkisiyle sesimiz boğulursa ne şansımız var? Sürecin bu şekilde zehirlenmesinin sona ermesi gerekiyor. Petrol ve gazın Pasifik'in geleceğini bu kadar ağır etkilemesine izin vermeyeceğiz."

KULAĞIMIZA KÜPE OLSUN

Can Dostlar 8 Aralik Kulagimizakupe

“Hayvanlar da bizim gibi yaşayan ruhlardır. Onlar nesne değildir. İnsan da değildirler ama yine de yas tutarlar. Severler. Dans ederler. Acı çekerler. Varoluşun zirvelerini ve uçurumlarını bilirler.”

- GaryKowalski (Yazar)