banner109

Pfizer ve BioNTech'in çocuk aşısı onaylanıyor

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının, 12-15 yaş grubundaki çocuklar için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından önümüzdeki hafta başında onaylanacağı belirtildi.

Pfizer ve BioNTech'in çocuk aşısı onaylanıyor

Koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları devam ederken, Pfizer-BioNTech’in geliştirdiği aşıyla ilgili yeni gelişme yaşandı. New York Times’ın haberine göre, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) aşı üzerindeki incelemelerinin tamamlanmak üzere olduğu ve önümüzdeki haftanın başında 12-15 yaş grubu çocuklar için onaylanacağı belirtildi. Pfizer ve BioNTech aşısı ABD başta olmak üzere pek çok ülkede 16 yaş ve üzeri kişiler için kullanım onayı almıştı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) direktörü Rochelle Walensky, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada aşının çocuklar için onay alacağı tarih olarak Mayıs ortasını işaret etmişti. FDA’nın kullanım onayı vermesinden kısa bir süre sonra CDC’nin de tavsiye kararını açıklaması bekleniyor.

Çocuklar için aşıya kullanım onayı verilmesi, sürü bağışıklığını artırmanın yanında çocuklarının hastalığa yakalanmasından endişe eden aileleri de rahatlatacak. Pfizer-BioNTech’in yanı sıra Moderna ve Johnson&Johnson’ın da 12-18 yaş grubu üzerindeki denemeleri devam ediyor.

Pfizer ve Moderna’nın daha küçük yaş grubundaki çocuklar için de çalışmaları sürüyor. 6 aylıktan 11 yaşa kadar olan çocuklarda denemeler yapan iki şirket, 11 yaş altındaki çocukların 2022 başında aşılanmaya başlanmasını öngörüyor.

Yüzde 100 koruma sağlıyor
Pfizer-BioNTech, 12-15 yaş aralığındaki 2 bin 260 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği aşı denemelerinin ön sonuçlarını mart ayında açıkladı. Yapılan bu denemeler sonucunda aşının çocuklar arasında koronavirüse karşı yüzde 100 koruma sağladığı belirtildi. Pfizer CEO'su Albert Bourlar, amaçlarının çocukları önümüzdeki okul yılı öncesinde aşılamak olduğunu vurguladı.

18 yaş üstüne aşı başlayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş üstü vatandaşlar için aşılamanın başlayacağını kaydetti. Koca, “Önümüzdeki 3 veya 4 ay içinde yani yaz dönemi dahil olmak üzere 18 yaş ve üstü bütün vatandaşlarımızı aşılama noktasında bir gayret ve çaba içindeyiz. Özellikle haziran ayı sonu itibarı ile 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılamak istiyoruz, bunda kararlıyız. Ayrıca yaz dönemi boyunca 18 yaş üstü vatandaşlarımızı, gençlerimizi de aşılamayı planlıyoruz” dedi.

'Yerli aşı için gönüllü olun'

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşı çalışması hakkında bilgi verdi. Mandal, geliştirilen yerli aşının koruma ve antikor oluşturma boyutunun çok yüksek olduğunu söyledi. Mandal, yerli aşıya güvenilmesini, faz 2 ve faz 3 aşamasında gönüllü olunmasını isteyerek, “Ben vatandaşlarımızı ülkemizde geliştirilen aşılarda gönüllü olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Aşı sonrası antikor üç kat daha arttı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'da, Sinovac aşısı uygulanan sağlık çalışanlarının antikor düzeyleri araştırıldı. Prof. Dr. Bekir Sami Kocazeybek, "Çalışma iki grup halinde sürdürüldü. Birinci grup enfekte olan sağlık çalışanı, ikinci grup ise hiç enfekte olmayan sağlık çalışanı olarak belirlendi. Bu iki gruba Sinovac aşıları yapıldı. Birinci grupta enfekte olan 75 kişide antikor düzeyi 200'ün üzerinde çıktı. Ancak ikinci dozda bu antikorların yüzde 16 oranında düştüğünü görüldü. Ancak doğal antikorlardan sonra aşılama ile beraber antikorun üç kat arttığını belirledik" diye konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96