Ahat Andican kimdir? sorusu internet kullanıcıları tarafından merak ediliyor. Ahat Andican kimdir? Ahat Andican kaç yaşında, nereli? Ahat Andican hayatı ve biyografisi! Çarpıcı yorumları ve tespitleri ile katıldığı programlarda dikkatler çeken Ahat Andican hakkında araştırmalar yapılıyor. Detaylar haberimizde...

1951 yılında Kunduz şehrinde doğan kişi, Afganistan Türkistan kökenli bir aileye sahiptir. 1 yaşında Türkiye'ye taşınan kişi, Akşehir'e yerleşmiştir. İlkokulu ve ortaokulu Akşehir'de tamamladıktan sonra 1968 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi ve 1974 yılında doktor olarak mezun oldu.
 

Ahmet Andican kimdir, biyografi

Afganistan doğumlu Abdul Ahat Andican, 1950 yılında Hacı Yoldaş köyünde doğdu. Andican, ilkokulu, ortaokulu ve lise eğitimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Tarih Bölümü'nü bitirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde akademik kariyerine başladı ve 1980 yılında uzman, 1984 yılında doçent ve 1991 yılında genel cerrahi profesörü oldu. Türk Dünyası ve Türk Dış Politikası üzerine çalışmalar yapan Andican, Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasındaki ilişkilerin kurulmasında görev aldı. Andican, bu alanda yayımlanmış 3 kitabı ve yüzlerce makalesi bulunmaktadır. 2005 yılında üniversiteye geri dönen Andican, 2011 yılından itibaren Genelkurmay Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde, 2015 yılından itibaren Millî Savunma Üniversitesinde Kafkasya ve Orta Asya Jeopolitiği üzerine ders vermektedir. Andican aynı zamanda 2003-2016 yılları arasında Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği yaptı. Andican, 20 ve 21. dönemde İstanbul Milletvekili seçildi ve 55. hükümette Devlet Bakanı ve Hükûmet Sözcüsü olarak görev aldı. Milli Eğitim ve Dışişleri komisyonlarında üyelik yaptı. 2000-2002 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde Türkiye'yi temsil etti. Andican İngilizce, Fransızca ve Özbekçe bilmektedir ve evli ve 2 çocuk babasıdır.