banner112

Zirvenin merkezinde Türkiye var

Avrupa Birliği liderlerinin bugün iki gün sürecek zirve toplantısı başlıyor. Brüksel'deki toplantının önemli gündem maddlerinden biri Türkiye ile ilişkiler oluşturuyor.

Zirvenin merkezinde Türkiye var

Bugün yapıalcak zirvede mültecilere yardım paketi kapsamında Türkiye'ye gönderilecek fon miktarının belirlenmesi, Rusya, Covid-19, ekonomik iyileşme ve göç konuları ele alınacak.

AB Liderler Zirvesi'nin Türkiye ile ilgili bölümünde, Ankara-AB ilişkilerinin özellikle Doğu Akdeniz'deki durum ve Kıbrıs, göç, Türkiye'deki Suriyeliler için yapılacak yardımlar, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve ticaret gibi başlıkların ele alınması bekleniyor.

TÜRKİYE ZİRVEDEN NE BEKLİYOR?

Türkiye'nin zirveden kısa vadede beklentileri arasında başta Gümrük Birliği'nin güncellenmesi için adım atılması ve bunun için AB Konseyinin AB Komisyonuna yetki vermesi, ayrıca Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı 4 milyona yakın Suriyeli ile ilgili mutabakatın yenilenmesinde ilerleme sağlanması geliyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Dana Spinant, 24-25 Haziran'daki zirvede "Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı sığınmacılara destek" konusunun da görüşüleceğini kaydetti.

Spinant, günlük basın toplantısında, "Mart ayındaki son toplantı, Komisyon'u Türkiye ile ilişkiler alanında geniş kapsamlı konularda çalışmaya davet etmişti. Başkan (Ursula von der Leyen) elbette Konsey'deki ortaklarıyla Türkiye'ye ilişkin çalışmamızın sonuçları hakkında görüşecek. Bu görüşme elbette göç desteği, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı sığınmacılara destek konusunu da içerecek. Komisyon bu konudaki tedbirler üzerinde çalışmaya devam ediyor ve Başkan da tavrını ve vardığı sonuçları Konsey ile paylaşacak." dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 12:44
YORUM EKLE