banner112

Laikliğe açılan her gedik kutuplaşmayı artıracaktır

Laikliğe açılan her gedik kutuplaşmayı artıracaktır
CHP’li kadınlar, müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısına, yurt genelinde eş zamanlı eylemle tepki gösterdi.


Haber/ Umut KARAKOYUN

Müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısına CHP’li kadınlar da destek verdi. Partili kadınlar, 81 ilde eş zamanlı yaptıkları basın açıklamaları ile tasarıyı protesto etti. İzmir’de de, CHP İl Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısında partili kadınlar üzerinde ‘Çocuk gelinlere hayır’, ‘Nikah yetkisi müftülere verilemez’ dövizleri taşındı. CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı yaptığı açıklamada “Medeni kanunun kadınlara verdiği haklardan yine mi rahatsız oldunuz?” sorusunu yönelterek, şunları söyledi: “Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar var iken, iç ve dış borçların trilyon dolarlara yaklaştığı, işsizliğin- aşsızlığın had safhaya ulaştığı, her dört gençten 1’inin işsiz olduğu, terörün her gün yüreklerimizi kasıp kavurduğu, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte; yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar yine nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı. Mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun yok. Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir.”

LAİKLİK İLKESİNE AYKIRI

Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılması anlamına geldiğini de kaydeden Balcı, bu tasarının ayrıca laiklik ilkesine aykırı olduğunun altını çizdi. Balcı; “Ancak endişe ile görüyoruz ki; iktidar bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik, toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Siyasi iktidarın son yıllarda ‘dava’ dediği şey laik düzenin yıkılması davasından başka bir şey değildir” dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 10:30
YORUM EKLE

banner97

banner96