Kılıçdaroğlu, 'Bu cesareti ona sen verdin'

Kılıçdaroğlu, 'Bu cesareti ona sen verdin'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da CHP'li belediyeler toplantısında konuştu.'Yeni bir devlet kuruyoruz. Kurucusu da Erdoğan' diyen AKP'li Ayhan Oğan'a AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesaret verdiğini savunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "O partinin genel başkanına sesleniyorum. Sahip çıkıyorsan, çık adam gibi sahip çıkıyorum de. Sahip çıkmıyorsan kapının önüne koy" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

80 milyonunun adalet talebine cevap vermek için yürüdüm. Şimdi ikinci bir adım daha atıyoruz. Adalet Yürüyüşü'nde sadece yürüdük. Adalet Kurultayı ile ne istediğimizi anlatacağız. Bu memlekete adaleti getireceğiz. Siyasi kavgalardan bu memleketten bıktı. Eğitimli adaletini nasıl sağlayacağız, taşeron işçisinin iş güvenliğini tartışacağız. Çanakkale'deki Adalet Kurultayımıza her kesimden insan katılacak.

İstanbul'un kimliği, görkemli tarihi yok olmuştur, ranta yenik düşmüştür.

Eskişehir çölde vaha gibi, yemyeşil bir cumhuriyet kenti oldu.

Kalktılar belediye başkanlarımıza saldırdılar ama halk sahip çıktı. Şehri rantiyeye teslim edenlere böyle bir saldırı yoktur. Rantla mücadele edenler için böyle bir risk vardır.

Kentin ortasına acımasızca gökdelenler dikeceksiniz. Sonra da kalkıp 'Bu gökdelenleri kim yaptı' diyeceksiniz.

Bu ülkede adaletin gerçekleşmesi lazım. Huzur istiyorsak adaletin olması lazım.

Adalet bir erdem içerir. Arapçası fazilettir. Erdemli olmak bilgili olmak demektir. Erdemli olmak kişiye, topluma saygılı olmak demektir. O nedenle devleti yönetenler erdemli olmalı. Devlet adamlarının hoşgörülü olması lazım. Devlet adamlarının öfke ve kin nöbetine tutulmaması lazım. Devlet adamlarının devleti liyakata dayalı yönetmesi lazım.

"BU CESARETİ SEN VERDİN ONA SEN"

AKP eski MKYK üyesi çıktı. 'Yeni bir devlet kuruluyor. Kurucusu da partimin genel başkanı' dedi. Densiz bir kişi. Ahlaksız bir kişi. Tarihine saygı duymayan bir kişi. Siz Türkiye Cumhuriyeti nasıl kuruldu biliyor musunuz? Türkiye Cumhuriyet Devleti saraylarda ve diz çökülerek mi kuruldu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti acıyla, kanla, göz yaşıyla kuruldu. Kabahat onda değil, ona söyletende. Partisinin genel başkanı çıksın konuşsun bakalım, o ne diyor. Sen bu adam hakkında ne düşünüyorsun? Bu cesareti sen verdin ona sen. Bunun bir de danışmanı vardı. Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor dedi. Ona da bir şey yapılmadı.

Cumhuriyet hak, hukuk ve adalet üzerine kurulmuştur. Cumhuriyet'in kuruluşuna laf edenler Osmanlı'nın batışına tek laf etmediler. Sorun şu. Bu zihniyete sahip kişilerin tamamı Adalet ve Kalkınma Partisi'nden çıkmasıdır. Bu kişilerin kulağından tutup kapının önüne koyamıyorlar. Serv Anlaşması'na tek laf eden yok ama Lozan'a gelince...

"OSMANLI'NIN SON DÖNEMLERİNİ YAŞAMAYA BAŞLADIK"

Serv Anlaşması o kadar ağır hükümler içeriyor ki... İzmir'i Yunan egemenliğine vereceğiz diyorlar. Savaş gemisi alamazsın diyorlar. Bu anlaşmayı tanımayan bir kişi var. O da Mustafa Kemal Atatürk.

Suskun olanlar da aynı ihanet içindedir. Merak ediyorum. Cumhuriyet savcıları nerdesiniz siz? Bizim ağzımızdan laf çıksa hemen fezleke hazırlanır. Adam Cumhuriyet'in yıkılmasından bahsediyor, çıt yok. Osmanlı'nın son dönemlerini yaşamaya başladık şimdi.

Osmanlı, eğitim sistemi felç olduğu için battı. Bugün de hiçbir anne baba bu eğitim sisteminden memnun değil. Bizim ailelerimizle açıkla alay ediliyor. Sadece eğitim sistemimi böyleydi.

"SAHİP ÇIKIYORSAN, ÇIK ADAM GİBİ SAHİP ÇIKIYORUM DE"

Yeni devlet kuruyoruz diyorsun, kalkıp Türkiye Cumhuriyeti'ne ihanet ediyorsun, insanda biraz utanma olur. O parti seni hangi gerekçeyle içinde tutuyor. O partinin genel başkanına sesleniyorum. Sahip çıkıyorsan, çık adam gibi sahip çıkıyorum de. Sahip çıkmıyorsan kapının önüne koy.

Yeni devlet kuruyoruz diyorsun, seni vatana ihanet seviyesine hangi hareket taşıdı?

Sen inanca saygıyı biliyor musun? Sen nasıl kalkar da yeni bir devletten bahsedersin?

Devlete bakın, devletin kuruluşuna bakın ve adalete bakın. 11 Ağustos 1937. Haliç tersanesinde ilk Türk denizaltısının omurgası kuruldu.

"CUMHURİYET'TEN VE ATATÜRK'TEN İNTİKAM ALMAK İSTİYORLAR"

Cumhuriyet'ten ve Atatürk'ten intikam almak istiyorlar. Peki biz ne istiyoruz? Biz yolsuzluğun olmadığı saydam bir devlet istiyoruz. Biz çağdaş, laik bir eğitim sistemi istiyoruz. Biz bilimsel üretimde bulunan, özerk üniversite istiyoruz. Bİz etnik kimlik, dini inanç üzerinden siyaset yapılmasın istiyoruz. Biz devlette liyakat istiyoruz. Bİz bağımsız medya istiyoruz. Biz bunları istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratikleşmesini istiyoruz. Onlar yok etmek istiyorlar. Aramızda derin bir uçurum var. Emin olun amaçlarına ulaşamayacaktır.

//ajans.dha.com.tr/images/videos/2017_08/2017_08_08/1654738/kilicdaroglu_dan_ayhan_ogan_tepkisi_cumhuriyetten_ataturk_ten_intikam_almak_istiyorlar_3.mp4
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92