Kılıç: TOKİ, rantın merkezi olmuş

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, "TOKİ, değerli arsaları düşük bedellerle Emlak Konut'a sattı. Şirket de bu arsaları, TOKİ'den aldığının çok üstünde fiyatla bazı firmalara peşkeş çekti” dedi

Kılıç: TOKİ, rantın  merkezi olmuş

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, TOKİ’de yolsuzluk iddialarını gündeme getirdi. Kılıç, TBMM Genel Kurulu’nda, KİT Komisyonunun 2011-2016 yıllarını kapsayan TOKİ raporu üzerinde CHP Grubunun itirazları üzerine konuşma yaptı.

TOKİ'nin kuruluş amacı ve felsefesine bakıldığı zaman; Kurumun, evi olmayan orta ve dar gelirlilere sosyal konut yapmak amacıyla kurulduğunu ifade eden Av. Sevda Erdan Kılıç, bugün gelinen noktada maalesef bunun böyle olmadığını, TOKİ’nin rantın merkezi haline geldiğini bildirdi. Kılıç, Meclis’teki konuşmasında şu hususları dile getirdi: “Sayıştay’ın TOKİ'nin hesaplarına ilişkin raporlarında, mülkiyet, arsa temini ve uygulama projesi gibi süreçler tamamlanmadan yapılan ihaleler sebebiyle kamu zararına yol açan birçok örnek vardır. Örneğin, Tokat'ta hastane inşaatı için yapılan ihaleden sonra hastanenin yapılacağı bölgenin altından fay hattı çıkmıştır. Konya'da ise 32 derslikli okul yapımı için gerçekleştirilen ihaleden sonra aslında o alanda belediyenin zaten 2 adet okul yapmış olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar sadece birkaç örnektir.”

Denetimden kaçtı

Kılıç, bir diğer önemli konunun ise TOKİ'nin iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi olduğunu belirtti. Kılıç, “İktidarın arsa, emlak rantı tezgahı haline getirdiği bu şirketin, Sayıştay denetiminden kaçırılmasının yolu ise 18 Kasım 2013'te yapılan bir halka arz operasyonuyla gerçekleşmiştir. Halka arz sonucunda TOKİ'nin ve kamunun hissesi yüzde 49,33'e düşmüş ve kamu payı yüzde 50'inin altına düştüğü için şirket, Sayıştay ve KİT Komisyonu denetim alanından çıkarılmıştır” ifadesini kullandı. Kılıç, “Daha fazla usulsüzlük var mıdır? Tabii ki vardır. Emlak Konut AŞ'nin,25.66 oranındaki hissesi 1,3 milyar TL bedelle yatırımcılara satılmıştır, yani şirketin yüzde 2,73 oranındaki hissesinin bedeli 138 milyon TL'dir. Ancak 18 Kasım 2013'te 138 milyon TL'ye satılan bu hisse yaklaşık 45-50 gün sonra 223 milyon TL'ye aynı şirket tarafından geri alınmıştır. Dolayısıyla 50 gün sonra şirket tam tamına 85 milyon Tlzarara uğratılmıştır.

Peki, rant burada bitmiş midir? Hayır, bitmemiştir. TOKİ, denetimden çıktıktan sonra, bu şirkete çok değerli arsaları doğrudan satmıştır. Şirket, bu kamu malı olan arsaları, TOKİ'den devraldığı bedellerin çok üstünde fiyatlarla çeşitli firmalara, arsa karşılığı gelir paylaşımıyla peşkeş çekmiştir” dedi.

YORUM EKLE

banner101

banner100