banner112
banner111

CHP’li belediyelerden bütçe talebi

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, ortak bir bildiri yayınladı. Yayınlanan bildiride belediye bütçelerinin kurdaki dalgalanmaya yenik düştüğüne dikkat çekerek, yeni bütçeye ihtiyaç duyduklarını açıkladılar.

CHP’li belediyelerden bütçe talebi

Haber / Didar DEMİRCİ

Cumhuriyet Halk Partisili (CHP) 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, 2021 Kasım ayında belediye meclislerinde oylamaya sundukları bütçelerinin bugün döviz kuru karşısında ‘geçersiz’ olduğunu belirterek, ortak bildiri yayınladı. Yayınlanan bildiride, ekonomideki belirsizliğin ve ön görülemezliğin Büyükşehir Belediyeleri kadar, bütün yerel yönetimler ve kamu kurumlarının ciddi anlamda olumsuz etkilendiği vurgulanarak, ‘yeni bütçe’ yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

Yerel hizmetlerin sürdürülebilir olması için hükümet yetkililerine çağrıda bulunan CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, bildiride şu noktalara dikkat çekti:

“Belediyelerimiz, vatandaşa sundukları hizmetleri aksatmama konusunda, çok ciddi mücadeleler vermektedir. Verilen hizmetlerin, devam eden ve devreye alınması planlanan projelerin sürdürülebilir hale dönüştürülmesi hususunda, hükümet yetkililerini Türkiye'deki bu ekonomik zorluklar sırasında, yerel yönetimleri desteklemeye davet ediyoruz. Mazot, elektrik, doğalgaz, un ve benzeri gibi maliyetlerin etkisiyle, tüm Türkiye'deki belediyeler, hizmetleri devam ettirme noktasında oldukça zorlanmaktadır. Kentlerimiz için hayati öneme sahip hizmetlerle ilgili ihaleler dahi yapılamayacak noktaya gelmiştir. Bu durum, ihalelere katılan firmaları da zora düşürmektedir.”

VERGİ İNDİRİMİ TALEBİ

Merkezi hükümetten taleplerini açıklayan CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, “Yerel yönetimlere yönelik bazı vergi indirimlerine gidilmesi ve hayati öneme sahip konularda sübvansiyon desteği verilmesini talep ediyoruz. Örneğin; toplu ulaşımda, KDV ve ÖTV istisnası getirilmelidir. Artan enerji maliyetlerini, özellikle raylı sistemler, elektrik ve su gibi giderlerini düşürecek bazı vergi indirimlerine gidilmelidir. Bu ve benzeri seçeneklerin düşünülmesi, Türkiye'deki bütün yerel yönetimler için önemli olacaktır. Bu sayede, ekonomik sıkıntılar altında ezilen vatandaşlarımızın da bir nebze olsun rahatlaması sağlanacaktır. Zira, devletin her kurumunun yapacağı hizmet ya da hizmetler, vatandaşlarımız içindir. Tüm kamu kurumlarımızın varlık nedeni, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve ülkemizi ziyaret eden turistlere hizmettir” sözlerini kaydetti.

TEFTİŞ VE DENETİMDEN ÇEKİNMİYORUZ

Teftiş ve denetimden çekinmediklerinin de altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanları, bu konuda şu noktalara dikkat çekti:

“Hiçbir belediyemiz, daha önce de ifade ettiğimiz gibi, hukuki sistemde, hukuki zeminde teftişten veya denetimden çekinmemektedir. Hiçbir belediyemiz, usulüne uygun her türlü teftiş ve denetime tabi olmaktan asla rahatsızlık duymaz. Ama yapılan bir kısım manipülasyonlar veya uydurma gündemler üzerinden yaklaşımlarla, uygunsuz teftişlere de karşı olduğumuzu vurgulamak zorundayız. Belediyelerimiz özelinde gösterilen bu "teftiş hassasiyetinin', eski belediye yönetimleri hakkında yapılan şikayetlerde de gösterilmesini bekliyoruz ve bunu kamu adına talep ediyoruz. Biz, 11 büyükşehrin yöneticileri, her zaman olduğu gibi, yaşanan bütün sıkıntılara, zorluklara ve engellemelere rağmen, bu kara kışta da vatandaşlarımızın yanında olacağız. Sosyal belediyecilik yapmaya, kararlılıkla, sonuna kadar devam edeceğiz.”

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100