CHP Sözcüsü Faik Öztrak açıklama yapıyor

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında siyaset gündemi hakkında açıklamalarda bulundu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak açıklama yapıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında siyaset gündemi hakkında açıklamalarda bulundu. 

Faik Öztrak'ın açıklamaları şöyle oldu:

Bugün 9. Başbakanımız rahmetli Adnan Menderes’in, Vefatının 60. Yılı. Ne milli iradeye yapılan müdahaleleri, Ne de milletin seçtiklerinin siyaseten idamını, Ne milletimiz, ne de bizler, İçimize sindiremeyiz. Kabul edemeyiz.

Vefatının yıl dönümünde rahmetli Adnan Menderes’i, Fatin Rüştü Zorlu’yu, Ve Hasan Polatkan’ı rahmetle anıyorum. Orhan Veli; “Öyle bir rûzigâr ki, Kendi gitti, İsmi bile kalmadı yadigâr”diyor.

(Seçim Beyannamesi) AK Parti Genel Başkanı, Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 için, Ulaşmayı taahhüt ettiği hedefleri, 2011 seçimlerine giderken, Bu seçim beyannamesiyle ilan etti. (10. Kalkınma Planı) Yetmedi, bu taahhütlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen 10. Kalkınma Planı’yla resmileştirdi.

11 yıl geçti, Erdoğan iki hafta önce, Kendi imzasıyla açıkladığı Orta Vadeli Program’da, Millete verdiği 2023 taahhütlerinin yalan olduğunu açıkladı. Söz verdiği hedeflerin Yarısına bile ulaşamayacağını itiraf etti. Ne söylediyse, Ne vaat ettiyse, Altında ezildi.

Şimdi aynı Erdoğan, Milletten özür dilemek yerine, Müflis bezirgân misali, Eski vaatlerine kulp takıp, Allayıp pullayıp, Yeniden milletimize yutturmaya kalkıyor. İsmi bile kalmayan 2023 hedeflerinin ismini sayıklayarak, Ortalarda dolaşıyor. Ama Milletimize, 2023’te 2 trilyon dolara çıkarmayı taahhüt ettiği milli geliri, Neden 925 milyar dolara düşürdüğünü, “25 bin dolar olacak” dediği kişi başına geliri, Neden 10 bin 703 dolara düşürdüğünü, “500 milyar dolar olacak” dediği yıllık ihracatın, Ne olup da 242 milyar dolara gerilediğini, Yüzde 5’e indirmeye söz verdiği işsizliğin, Nasıl olup da yüzde 11,4’e sıçradığını, Anlatmıyor. Anlatamıyor.

Sözlerini tutamayan Erdoğan, “Çekildik izzet ü ikbal ile bab-ı hükümetten” diyemiyor. Onun yerine Büyük ve güçlü Türkiye’nin “siluetinin” Ufuktan göründüğünü söylüyor. 19 yıllık yönetimlerinin sonunda milletimize, “Hedefleri tutturamadık, yalan oldu” demek yerine, Size 2023 hedefleri yerine “Silüet verelim”, Sesinizi çıkartmayın diyor.

Yetmiyor, Hiç sıkılmadan, “2023’te yeniden şahlanıştan” bahsediyor. Sanırsınız beyler tazecik hükümet. Beyefendi “çıraklık” dedi, “kalfalık” dedi, “ustalık” dedi, Milletin 20 yılını çaldı…

Şimdi çıkmış hala şahlanmaktan konuşuyor. En son 2003’te Cihan isimli bir küheylan, Şahlanıp Erdoğan’ı üstünden atmıştı. Şimdi de asil milletimiz sandıkta şahlanıp; Erdoğan’ı attan düşmekten beter etmeye hazırlanıyor. Ne güzel demiş Hazreti Mevlana; “Cahille sohbet etmek güçtür bilene, Çünkü cahil ne gelirse söyler diline…” Sözlerinin altında ezilen, Yere düşen Erdoğan, Bir avuç toprak almadan yerden kalkmak istemiyor

Beyefendi Sakarya Zaferi’nin yıl dönümünde, Çöp olan 2023 hedeflerini, Dünya tarihinin, Emperyalizme karşı en şanlı mücadelesi olan, Milli Mücadelemizle aynı kefeye koymaya kalktı. Orada da durmadı. “Cumhuriyet tarihinin en iddialı, Ve en cesur makas değişikliğini gerçekleştirdiklerini ” söyledi. İnsaf be kardeşim. Ne makas değiştirmesi, Siz treni devirdiniz. Treni… Bunlar ne kadar beceriksiz makasçı olduklarını, Defalarca tren devirerek gösterdiler zaten. 2004’te Pamukova’da treni devirdiler, 41 vatandaşımız yaşamını kaybetti.

2008’de Kütahya’da treni devirdiler, 9 vatandaşımız öldü. 2018’de Çorlu’da treni devirdiler, 25 vatandaşımız aramızdan ayrıldı. Raylarda çarpıştırıp devirdikleri trenleri saymıyorum bile… Beceriksizliklerinin bedelini hem canıyla, Hem de malıyla, milletimiz ödedi.

Şimdi de Ucube Şahsım Vesayet Rejimiyle, Devlet trenini raydan çıkarıp devirdiler. Trenin altında koskoca bir millet kaldı. Bu beceriksiz makasçı, Yargı trenini devirdi… 2010’da Hâkimler ve Savcılar Kurulunu FETÖ’ye teslim etti. Ordumuza kumpas kurdurdu. Ordumuzun Harim-i ismetini, kozmik odasını, Suç ortaklarına açtı. Sonra aynı yağmurda ıslandığı eski dostları, Darbeye kalkıştı. Meclisi bombaladı. Millet, o gece devletini sokaklardan topladı.

rdoğan yolunu açtığı bu hain darbe girişimine de “Allah’ın bir lütfu” dedi. Bu darbe girişimini vesayet rejimini kurmak için kullandı. Beceriksiz makasçılar devlette liyakat trenini de devirdi… Büyükelçilikler, rüşvetten aklanmamış eski bakanlara, Rektörlükler, tekaüt milletvekillerine arpalık yapıldı. Liyakatin yerini, Saraya sadakat aldı.

Erdoğan bir imzayla devletin tepesine istediğini atama yetkisini aldı, Ama onu bile beceremedi. Devlet Demiryollarına yeni atadığı Genel Müdür, 10 gün dayanabildi. Atanan müdür hapisteki Adnan Oktar yapılanmasıyla iltisaklı çıktı. Öncesinde de aynı kişiye, Devlet Demiryollarından 40 milyon Avro tutarında ihale verildiği anlaşıldı. Böyle beceriksiz yönetim dünyanın neresinde var?

Erdoğan’ın atadığı Ticaret Bakanı, Kendi firmasından Bakanlığına usulsüz olarak mal sattı. Ama bu Bakan hakkında hiçbir şey yapılmadı. Teşekkürlerle uğurlandı. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “17-25 Aralık tapeleri doğru” dedi. “Bağımsız bir savcı istiyorum. Yüce Divandan korkmuyorum” dedi. Ne savcılar ne de Cumhur İttifakı’nın vekilleri gıkını çıkarabildi. Devlet yönetimi çürüdü, kokuştu.

Beceriksiz makasçı Erdoğan eğitimde de treni devirdi. Her gelen bakanla eğitim sistemi değişti, Her gelen bakanla sınav sistemi değişti. Öğrencilerin de, öğretmenlerin de, velilerin de başı döndü. Bugün öğretmen sayısı yetersiz, Okullarda hizmetli yetersiz, Derslik sayısı yetersiz, Öğretmenlerin aşı sorunu sürüyor. Veliler çocuklarının sağlığı için çok endişeli. Ve üniversiteler açılırken, Devlet yurtları yetersiz.

Özel yurtlar ateş pahası, Kiralar ise uçuyor. Eğitimin kalitesi de ortada; PISA gibi uluslararası yarışma sınavlarında, OECD, yani Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı ülkeleri içerisinde, Son sıralardayız. Eğitimde fırsat eşitliğinde de son sıralardayız.

Dün “OECD Bir Bakışta Eğitim 2021” raporunu açıkladı. Sınavlarda yüksek puan alan öğrenciler, Sosyo-ekonomik durumu iyi olan ailelerden geliyor. Türkiye, tüm OECD içinde, Fırsat eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke… Cumhuriyetin en büyük devrimi, Çalışkan bir çobanın, Cumhurbaşkanı olmasının önünü açan Fırsat eşitliğini sağlamasıydı. Erdoğanın eğitim sisteminde Artık yoksulluk, Babadan evlada miras kalıyor.

Ülkede nitelikli eğitimi katlettiler. Bir yandan bilim yuvası Boğaziçi Üniversitesi’yle uğraşıyorlar. Diğer yandan, Her köşede liseden bozma üniversiteler açıyorlar. Buralardan mezun olanlar, İşsiz ordumuza katılıyor. Resmi verilere göre üniversiteli işsiz sayımız 1 milyonun üzerinde. Beceriksiz makasçı Erdoğan Şahsım Hükümeti Tarımda da treni devirdi. Ürün fiyatı ile girdi fiyatı arasında sıkışan çiftçilerimiz perişan…

Üzüm üreticisi feryat ediyor, Fındık üreticisi feryat ediyor, Pancar üreticisi feryat ediyor. Yer fıstığı üreticisi feryat ediyor. Çerezlik ayçiçeğinde geçen yıl 13-14 lira olan fiyatlar Şimdi 6-7 liralarda. Yüzde 40 yağlı ayçiçeğine 5 lira 10 kuruş avans fiyatı verdiler. El insaf! Mazot uçmuş, gübre uçmuş, ilaç uçmuş, Bunun zaten üretim maliyeti en az 4 bin 500 lirayı buluyor. Bu çiftçi ne yiyecek ne içecek, Seneye hangi parayla tarlasını sürüp ekecek? Çiftçinin önümüzdeki yıl üretebilmesi için, Ayçiçeğinde üreticiye kilo başına primi 1 liraya yükseltin. İndirilen gümrük duvarları yeniden yüzde 27 yapın. 1,5 ton ithalat için 1 ton üreticiden alım kotası getirin.

YORUM EKLE

banner101

banner100