banner112

CHP'li Bayır'dan Tarım Bakanı'na ithalat tepkisi

CHP'li Bayır'dan Tarım Bakanı'na ithalat tepkisi

İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsünde 2018 - 2019 Zeytin ve zeytinyağı rekolte tahmini toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘’Zaman zaman Yunan Adalarına gidip hediyelik eşya almıyorum. Girit yağı alıyorum. Kahvaltıda yiyorum ve mutlu oluyorum.’’ İfadelerini kullanması üzerine CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, ‘’Milli ve yerli hükümetin Tarım Bakanı sadece tarım ürünlerini ithal etmekle yetinmemiş, evdeki zeytinyağını bile Yunanistan’dan ithal etmiş.’’ dedi.

İthalattan Mutluluk Duyan Tarım Bakanımız Var


Yunan yağını yedikten sonra mutlu olduğunu ifade eden Tarım Bakanına eleştirilerde bulunan Bayır, ‘’Ne acıdır ki, ithalattan mutluluk duyan bir Tarım Bakanımız var. Sanki İzmir Karaburun, Çeşme, Seferihisar, Urla’da daha kaliteli zeytinyağı üretilmiyormuş ya da kendi yağımızın kalitesi daha düşükmüş gibi Girit zeytinyağının reklamını yapıyor, pes vallahi.’’ Dedi.

İthal Taş Mı Getirecekler


Tarım Bakanın söyledikleri karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Bayır, ‘’Bu kadar yerli, bu kadar Milli Tarım Bakanını da ilk kez görmüş olduk. Bakalım daha neler göreceğiz, hangi ithal tarım ürünlerini yiyip içeceğiz? Hayvanlarımıza; samanı, insanlarımıza ise; pirinç, buğday, mercimek, mısırı ithal yedirten hükümetimiz, yakında köylü ve çiftçilerimiz için de, ‘Taş yesinler’ diyerek, ithal taş mı getirecekler?’’ diye sordu.

Çözüm Üretimin ve Üreticinin Desteklenmesidir


Hükümetin yerli ve milli politikasını da eleştiren Bayır, ‘’İthal çılgınlığından vazgeçmediğimiz sürece, ne işsizliğin önüne geçebiliriz, ne de dışa bağımlılıktan kurtulabiliriz. Çözüm yerli üretimin ve üreticinin desteklenmesidir. Bunu yaptığınız zaman yerli ve milli olursunuz.’’ Diyerek sözlerini bitirdi.
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 10:00
YORUM EKLE