31 Mart'tan 23 Haziran'a İstanbul seçimi

Yerel seçimlerin üzerinden 82 gün geçti. 31 Mart'tan İstanbul seçiminin yenilenmesine karar verilen tarih olan 23 Haziran'a kadar geçen süreçte neler yaşandı? 9 Eylül Haber Merkezi 82 günün hikayesini sizler için derledi...

31 Mart'tan 23 Haziran'a İstanbul seçimi

Türk halkı 31 Mart günü yerel yönetimler için sandık başına gitti. O gece saat 23.20'ye kadar tüm ülkede sandık sonuçları belli oldu. Millet İttifakı'nın CHP'li adayları Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Hatay, Eskişehir gibi büyükşehir belediyelerinde zaferini ilan ederken gözler başa baş geçen İstanbul seçimlerine çevrilmişti.

"Biz kazandık"

Seçim sonuçları açıklanmaya başladığında AKP adayı Binali Yıldırım yarışı önde götürüyordu. İlerleyen saatlerde CHP adayı Ekrem İmamoğlu önce aradaki farkı kapattı, sonra az farkla da olsa öne geçti. Ancak Anadolu Ajansı veri aktarımını oylar eşitlendikten sonra yayınlamayı durdurdu. Saat 23.20 sıralarında Binali Yıldırım basın toplantısı düzenleyerek İstanbul seçimini 3 bin oy farkla kazandığını açıkladı. Bu açıklamayla eş zamanlı olarak Anadolu Ajansı (AA) veri akışını durdururken CHP'den yapılan açıklamalarda "Bizim verilerimize göre Ekrem İmamoğlu kazandı" denildi. 31 Mart'ı 1 Nisan'a bağlayan saatlerde Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'le bir toplantı yaptı. Bu toplantının içeriği halen bilinmiyor.

Balkon konuşması

Aynı gece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara ve İstanbul'daki sonuçları kabul eden bir "balkon konuşması" yaptı. Sabah saatlerinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, İmamoğlu'nun Yıldırım'ın önünde olduğunu ilan eden ilk resmi görevli oldu. Açıklama sonrası AA da verilerini güncelledi. Ancak bu kez AKP'den sonuçlara itiraz edileceği açıklaması geldi. "Oyların çalındığı" iddia edilmeye başlandı.

AA'nın sitesindeki verilere göre Ekrem İmamoğlu 4 milyon 171 bin 118 oyla yüzde 48.80, Binali Yıldırım 4 milyon 149 bin 656 oyla yüzde 48.55 oranında oy aldı. Aradaki fark da 21 bin 462 olarak açıklandı.

AKP itiraz etti

AKP, 7 Nisan pazar günü tüm oyların yeniden sayılması için YSK'ye başvurdu.

8 Nisan Pazartesi günü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı ve "Tüm seçimlerde usulsüzlük var" dedi.

Devlet Bahçeli ve iktidar temsilcileri Büyükçekmece iddialarını dile getirerek, seçimlerin yenilenmesi gerektiği yönünde açıklamalar yaptı.

AKP 9 Nisan Salı günü Büyükçekmece'deki seçimlerin yenilenmesi için başvuruda bulundu.

15 Nisan günü de Binali Yıldırım seçimleri 'murdar' ilan etti.

İmamoğlu mazbatayı aldı

Maltepe'deki sayım işlemlerinin bitmesinin ardından 17 Nisan günü Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı. YSK verilerine göre Ekrem İmamoğlu'nun 4 milyon 169 bin 765, AKP adayı Binali Yıldırım'ın 4 milyon 156 bin 36 oy aldığı açıklandı. Aradaki fark ise 13 bin 729 oldu. YSK açıklamanın ardından mazbatayı Ekrem İmamoğlu'na verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasında devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Büyük miting ve Kılıçdaroğlu'na saldırı

21 Nisan günü “Yeni Bir Başlangıç” buluşması adı verilen miting, Maltepe Miting Alanı’nda yapıldı. Yaklaşık 2 milyon insanın katıldığı buluşma renkli görüntülere sahne olurken CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı bu büyük mitingin kamuoyunda görünürlüğünü etkiledi.

Aynı gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğradı. Saldırı toplumda büyük tepki toplarken İmamoğlu'nun 2 milyon kişilik kitlesel mitingi medyada hak ettiği yeri alamadı.

18 gün süren başkanlık

Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldıktan sonra 18 gün boyunca görevde kaldı. İmamoğlu bu süreç içinde söz verdiği gibi meclis toplantılarını sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınladı. Öğrencilerin aylık akbil ödemelerini talimatla 85 TL'den 40 TL'ye indirdi.

İmamoğlu’nun “Şeffaf olma sözü verdim” diyerek İBB’nin özellikle 31 Mart'la 18 Nisan arasında yaptığı işlemler için yapılmasını istediği ‘arşiv’ çalışmasına 4. İdare Mahkemesi’nden izin çıkmadı. Mahkeme, İBB veritabanı kayıtlarının elektronik ortamda kopyalanması işlemine yapılan itiraz sonrası, yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bu mesele daha sonra seçim sürecinin en çok konuşulan polemik konularından biri haline geldi.

Uyuşturucu ile mücadeleye AKP'den ret

24 Nisan’da İBB Meclisi’nin ikinci toplantısı gerçekleştirildi. İBB Meclisi'nin ikinci oturumu da tartışmaların eşliğinde geçti. CHP'nin 23 ihtisas komisyonuna ek olarak “Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu” ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” kurulması önerisi AKP'liler karşı çıktığı için reddedildi. CHP'nin “Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu”na “sendikalar” ifadesinin eklenmesi önerisi de kabul görmedi.

T.C. ibaresi tabelada

30 Nisan’da Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla çözüm süreci döneminde kaldırılan Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “T.C.” ibaresi İBB Başkanlık binası ile yanındaki ek binanın ana kapısındaki tabelalara eklendi. İmamoğlu’nun bugün yaptığı bir diğer önemli gelişme ise İBB çalışanlarının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlaması oldu. Saraçhane'deki İBB binasının avlusunda düzenlenen kutlamada 1 Mayıs Marşı çaldı.

6 Mayıs seçim iptal edildi

6 Mayıs pazartesi günü YSK, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu 7’ye karşı 4 oyla kabul etti. YSK Başkanı Sadi Güven ve 3 üye, iptal isteminin reddi yönünde oy kullandı, ancak azınlıkta kaldı. Yedi üye, sandık kurullarının oluşumunun usulsüz olduğu ve seçimin sonucunu etkilediği, sayım cetvellerinde hatalar olduğu gerekçesiyle iptal yönünde oy kullandı. YSK seçimin 23 Hazian Pazar günü yapılmasına da karar verdi. Seçim sonuçlanana kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın yönetmesine karar verildi.

Öcalan avukatlarıyla görüştü

Aynı gün 6 Mayıs Pazartesi günü terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan 2 Mayıs 2019'da avukatıyla görüştüğü ortaya çıktı. Asrın Hukuk Bürosu Avukatı Newroz Uysal, İmralı'da görüştükleri terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın hazırladığı bir metinde, açlık grevlerine ilişkin, "Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz" ifadelerinin yer aldığını söyledi.

DSP adayı İmamoğlu lehine çekildi

12 Mayıs'ta DSP'nin 31 Mart yerel seçimlerindeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Muammer Aydın, YSK kararıyla iptal edilen ve 23 Haziran’da yenilenecek olan İBB Başkanlığı yarışından çekildiğini duyurdu. Aydın, 31 Mart yerel seçimlerinde 30 bin 817 oy almıştı. Bağımsız adaylar da seçime katılmayacaklarını açıkladılar.

CHP ve İYİ Parti'ye ret

13 Mayıs Pazartesi günü YSK, CHP ve İYİ Parti'nin tam kanunsuzluk ile İstanbul seçimlerinin tamamının iptaline yönelik başvurusunu oy birliği ile reddetti. CHP ve İYİ Parti aynı gerekçelerle İstanbul'un tüm ilçelerinde seçimin yenilenmesini istemişti.

14 Mayıs Salı günü Saadet Partisi, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine mevcut adayı Necdet Gökçınar'la katılma kararı aldı.

Aynı gün HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "AKP'nin Seçim İşleri Komisyonu gibi çalışan YSK, İstanbul seçimlerini hukuk dışı, gayrimeşru bir kararla iptal etmiştir, İstanbul halkının iradesi hiçe sayılmıştır. Partimizin tutumu değişmeyecektir" açıklamasını yaptı.

Canlı yayın önerisi

21 Mayıs Salı günü Sunucu Didem Arslan Yılmaz, Habertürk TV adına CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'li rakibi Binali Yıldırım'a çağrı yaptı. Yılmaz, "Gelin tarafsız platformda karşılıklı olarak birlikte özgürce tartışalım" dedi. 

Gerekçeli karar açıklandı

22 Mayıs Çarşamba günü YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin oy çokluğuyla aldığı 250 sayfalık gerekçeli kararı açıklandı. Gerekçeli kararda şunlar belirtildi:

İstanbul genelinde, sayım döküm cetveli olmayan veya imzasız olmakla esasen yok hükmünde 108 sandıktaki oy kullanan seçmen sayısı 30 bin 281.

18 sandıkta sayım döküm cetveli hiç bulunamadı.

754 sandık başkanı kamu görevlisi değil.

Kaftancıoğlu için iddianame

27 Mayıs Pazartesi günü İstanbul seçimlerinde yaptığı çalışmalarla büyük takdir alan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama", "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret", "Cumhurbaşkanına hakaret", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi. İlk duruşma 28 Haziran'da yapılacak.

Binali Yıldırım kabul etti

28 Mayıs Salı günü AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, CHP'li rakibi Ekrem İmamoğlu'nun televizyon programına çıkma çağrısına, "Hangi kanalda kiminle yapacağımız benim açımdan fark etmez. Hiçbir problem yok" dedi.

Soylu'ya protesto, İmamoğlu'na provakasyon

4 Haziran Salı günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayram için gittiği memleketi Trabzon'da Ekrem İmamoğlu'nun "Her şey güzel olacak" sloganıyla protesto edildi.

5 Haziran Çarşamba günü Ekrem İmamoğlu'nun Ordu ziyaretinde Ordu Valiliği, İmamoğlu ve beraberindekileri, Ordu-Giresun Havalimanındaki VIP salonununa alınmaması için talimat verdi. Yanında CHP milletvekilleri olmasına rağmen yapılan bu provakasyon sonucu havuz medyasında İmamoğlu için "Valiye hakaret etti, it dedi" iddiaları ortaya atıldı. Daha sonra orataya çıkan videolarda görüntülerle oynandığı ve ses montajı yapıldığı ortaya çıktı.

Uğur Dündar yönetsin

7 Haziran Cuma günü AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP Adayı Ekrem İmamoğlu ile yapılması planlanan canlı yayın programını Uğur Dündar'ın yönetmesini istedi. Dündar teklifi önce kabul etti ancak 8 Haziran gecesi sosyal medyada linç edildiğini ve kaygıları olduğunu belirterek programı yönetmeyeceğini açıkladı.

Ordu Valiliği'nden suç duyurusu

8 Haziran Ordu Valiliği, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve beraberindekilerin, Ordu-Giresun Havalimanındaki VIP salonununa alınmamaları neticesinde meydana gelen olaylarla ilgili Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Buluşma 16 Haziran'da, moderatör İsmail Küçükkaya

10 Haziran Pazartesi günü AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nun katılacağı televizyon programının 16 Haziran'da yapılacağını açıkladı. Ünal, "Canlı yayın tüm kanallarda ortak yayınla gerçekleştirilecektir. Moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya gerçekleştirecektir" dedi. Ünal, Yıldırım ile İmamoğlu'nun katılacağı programın 'eşit süre, eşit soru' ilkesine göre yapılacağını belirtti.

Anketlerde İmamoğlu önde

15 Haziran Cumartesi günü Sonar Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı, 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili yaptıkları son anketin sonucunu, Twitter hesabından açıkladı. Bayrakçı’nın paylaştığı verilere göre CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 52.3, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın oyu ise yüzde 46.7 olarak belirlendi. Diğer adayların oy oranı da yüzde 0.9 oldu.

Canlı yayında bir araya geldiler

16 Haziran Pazar akşamı Türkiye'nin nefesini tutarak beklediği büyük buluşma gerçekleşti ve saat 21.00'den itibaren vatandaşlar televizyon ekranlarının karşısına geçti.

Fox TV'de sabahları Çalar Saat programını hazırlayıp sunan gazeteci İsmail Küçükkaya'nın moderatörlüğünü yaptığı 'İstanbul 2019 Seçim Özel' isimli program Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Yıldırım ve İmamoğlu İstanbul seçimine bir hafta kala projelerini açıkladı, gündemdeki tartışılan soruları yanıtladı.

https://www.dokuzeylul.com/politika/buyuk-bulusmanin-tam-metni-h152591.html

Otelde buluştu polemiği

Başkan adaylarını ortak yayında ağırlayan gazeteci İsmail Küçükkaya yayın öncesi Ekrem İmamoğlu ile bir otelde başbaşa 1 saat görüştüğü gerekçesiyle özellikle AKP'lilerin hışmına uğradı. Küçükkaya yaptığı görüşmelerin adayların bilgisi dahilinde olduğu, AKP kurmaylarıyla da yayın öncesi bir araya geldiğini açıkladı.

AA'dan teröristbaşı mesajı

Anadolu Ajansı, İmralı cezaevinde yatan PKK'nın 'terörist başı' Abdullah Öcalan'ın açıklamasını yayınlayarak büyük bir skandala imza attı. 'Teröristbaşı Öcalan'dan HDP'ye İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısı' başlığı ile servis edilen haberin devamında "İmralı Cezaevi'nden açıklama yapan teröristbaşı Öcalan, HDP'ye İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısında bulundu" ifadelerine yer verildi.

HDP eş başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan ise HDP'nin İstanbul seçimleri için tavrının değişmediğini açıkladı.

Derleyen: 9 Eylül Gazetesi Haber Merkezi

Kaynaklar: 9 Eylül Arşiv, Evrensel, Yeniçağ, Birgün, Sözcü, Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 03:01
YORUM EKLE

banner92