Orta Doğu'da tansiyon yükseliyor. İran Devrim Muhafızları, Basra Körfezi'nde İsrailli iş insanı Eyal Ofer'e ait bir gemiye el koydu. Bu durum, bölgedeki gerilimi artırırken İsrail'den de sert tepkiler geldi.

İran ve İsrail arasındaki gerginlik, İran ordusunun helikopterle İsrailli bir iş insanına ait gemiye müdahale etmesiyle tırmandı. Geminin ele geçirildiği bölge ise Hürmüz Boğazı'na yakın olan Fujairah'ın 92 km kuzeydoğusu olarak belirtildi.

Uluslararası Tepkiler ve Beklentiler

ABD'li bir savunma yetkilisi, geminin ele geçirilmesi konusunda bilgi sahibi olduklarını ancak geminin detayları hakkında bilgi vermedi. Bu durum, bölgedeki tansiyonun artmasına neden olurken uluslararası camianın da olaya dikkatle yaklaştığı görülüyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Alirıza Tangsiri'nin daha önce yaptığı açıklamalar da dikkat çekiyor. Tangsiri, Hürmüz Boğazı'nın kapatılabileceğini ve İsrail gemilerinin BAE yakınlarındaki varlığının tehdit olarak algılandığını belirtmişti.

Havalimanında Kriz! 60 Uçuş İptal Edildi, 8 Gözaltı Var Havalimanında Kriz! 60 Uçuş İptal Edildi, 8 Gözaltı Var

ABD, Orta Doğu'ya Savaş Gemilerini Gönderiyor ABD, Orta Doğu'ya Savaş Gemilerini Gönderiyor

İsrail'den Sert Tepkiler

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, İran'ın gemiye el koymasını "korsanlık" olarak nitelendirdi. İsrail ordusu da yüksek alarm durumunda olduğunu ve olası bir saldırıya karşı hazırlıklı olduklarını açıkladı.

Öte yandan, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırısına ilişkin sözleri ve İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın karşı hamle hazırlığında oldukları açıklamaları bölgede tedirginliğe neden oluyor.

Beklentiler ve ABD'nin Uyarısı

ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'e saldırı yapacağı beklentisini dile getirerek Tahran'ı uyarmıştı. Bu durum, bölgedeki tansiyonun daha da artmasına yol açıyor.

Kaynak: Haber Merkezi