9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; İstanbul Eyüpsultan’da özel bir okulda müdür olan İbrahim Oktugan’ın, eski öğrencisi 16 yaşındaki Y.K. tarafından vurularak öldürülmesi öğretmene yönelik artan şiddet olaylarını gözler önüne serdi. Eğitimciler, artan şiddet olayları karşısında eyleme geçme kararı aldı. Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş, Eğitim Gücü Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Anadolu Eğitim Sen, TÖB Sen, Eğitim Bir Sen’de örgütlü öğretmenler bugün (yarın) iş bırakma kararı aldı. İş bırakmanın yanı sıra tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de eğitimciler artan şiddet olaylarını protesto etmek için çeşitli eylemler düzenleyecek. Eğitim Bir Sen bugün saat 11’de Konak Meydanı’nda Eğitim İş, Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teçsen, Eğitim Gücü Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özel Sektör Öğretmenleri Sen ise saat 11.30'da Konak Pier önünde toplanmasının ardından saat 12’de Konak’ta eski Sümerbank önünde eylem düzenleyecek.

‘OKULLAR ŞİDDET SARMALININ İÇERİSİNE İTİLİYOR’

Eğitim İş İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Adem Yıldırım, eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına dair 9 Eylül’e yaptığı açıklamada, “Öğretmenler ‘can korkusuyla eğitim olmaz, yaşamak istiyoruz’ diyorlar. Savaşlarda bile hedef alınmaması yönünde uluslararası anlaşmaları olan, dünyanın en güvenli mekanlarından olması gereken okullar, ülkemizde her geçen gün şiddet sarmalının kucağına itiliyor” diye söyledi.

‘CİDDİ BİR UYARI’

“Özel okullarda yaşanan dehşetin sonucunda şunu gözlemlemiş olduk; Okullarımızda bir güvenlik açığı var” diyerek sözlerine devam eden Yıldırım, “Bu güvenlik açığı bütünüyle öğrencilerimizi, eğitim çalışanlarını hatta o an okul içerisinde bulunan velilerimizi tehdit eder boyuta geldi. Buradan hareketle eğitim camiasının tümden ayağa kalkmış, sendikaların bir araya gelmiş olması, bakanlığın ziyaret edilmesi ve neredeyse tüm eğitim sendikalarının iş bırakacak, alana inecek olması ciddi bir uyarıdır. Yarın tüm eğitim camiasını, ortaklaştığımız sendikaların çağrısıyla birlikte saat 11.30’da Konak Pier önünde toplanmaya, saat 12’de ise Konak SGK binası önündeki basın açıklamasına katılmaya davet ediyoruz” dedi.,

‘ŞİDDETİN TEMELİNDE SİSTEMİN BOZULMASI YATIYOR’

Veli-der İzmir Şube Başkanı ve eğitimci Necati Kalafat ise, eğitimin niteliğinin son 20 yıldır düşürüldüğünü dile getirirken, “Eğitim bir yandan gericileştirilirken, bir yandan da sermayeleştiriliyor. Özel okulları alternatif olarak bir sistem ile karşı karşıyayız. Bunun sonuncunda ise sistem bozuluyor. Sistem bozuldukça da itibarsızlaşma artıyor. Sağlık alanında da eğitim alanında da şiddetin bu denli artmasının temel sebebi budur. Eğitim ve sağlığın altını boşaltan sistem, halk ile öğretmenin, hekimin, sağlık çalışanının, eğitim çalışanının karşı karşıya gelmesine neden oluyor” dedi.

‘VELİLER ÇOCUKLARINI GÖNDERMEYECEK’

Yerel basına bir darbe de SGK'den! Yerel basına bir darbe de SGK'den!

Türkiye’de şiddetin yaygınlaştığına vurgu yapan Kalafat, “Şiddet Türkiye’de çok yaygın bir hal almış durumda. Çok üzgünüz. Bu ülkenin açlık sınırında yaşayan onurlu öğretmenlerin de yanında olduğumuzu bilmenizi isteriz. Biz de yarın çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz” dedi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ