Milli muharip uçak Kaan, bugün sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Böylece Türkiye, KAAN ile 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini aldı.

KAAN'ın performansı ve güvenilirliği için bir dizi kapsamlı test gerçekleştirildi. Bu testler arasında fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri ve yakıt testleri yer alıyor. Bunların ardından motor çalıştırma testleri de yapıldı.

TÜRKŞEKER'DE 390 İŞÇİ ALIMI BAŞLIYOR! TÜRKŞEKER'DE 390 İŞÇİ ALIMI BAŞLIYOR!

KAAN'ın Özellikleri

KAAN, 17 Mart 2023'te hangardan çıkarak pist başı yaptı. Türk mühendisleri tarafından gökyüzüyle buluşturulması için 11 aylık bir süreçten geçti. İlk uçuş görevi için gerekli testler başarıyla tamamlandı.

Tasarımı ve imalatı milli olan KAAN'ın kanat açıklığı 14 metre, yüksekliği 6 metre ve uzunluğu 21 metredir. Kokpiti tek kişiliktir. Aracın çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilme yeteneği ve elektronik harp kabiliyeti dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. 

Kaan-2

Kaynak: AA