Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan liderliğinde bugün saat 14.00'te bir araya gelecek. Bu toplantıda, yılın altıncı faiz kararı belirlenecek.

Son Toplantıda Faiz Değişmemişti

Geçtiğimiz yılın haziran ayından bu yana sıkı para politikası izleyen Merkez Bankası, son olarak mart ayında politika faizini artırmıştı. Ancak nisan ve mayıs aylarında faiz oranı sabit bırakıldı.

Faizin Sabit Kalması Bekleniyor

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe dair beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50'de sabit tutulacağı yönünde. Ekonomistlerin tamamı, faiz oranının yüzde 50'de kalacağını öngörüyor.

Yıl Sonu Tahminleri

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı da yüzde 50 olarak hesaplandı. Yıl sonuna dair beklentilerini paylaşan ekonomistlerden üçü faizin yüzde 50'de kalacağını, biri yüzde 47,5'e düşeceğini, biri yüzde 45'e, biri yüzde 44'e ve ikisi ise yüzde 40'a ineceğini tahmin ediyor.

İspanya, Avrupa Şampiyonu! 4. Kez Kupayı Kaldırdılar İspanya, Avrupa Şampiyonu! 4. Kez Kupayı Kaldırdılar

Piyasa Katılımcıları Anketi

TCMB'nin Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, cari ay ve üç ay sonrası için beklenti yüzde 50 oldu. On iki ay sonrası için politika faizi beklentisi ise yüzde 37,11'den yüzde 35,90'a geriledi.

Kaynak: Haber Merkezi