Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin geri çekilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı'ndan TBMM'ye yürümek isteyen Eğitim-Sen üyeleri polis ablukasına alındı. Öğretmenlerin önü çevik kuvvet polisleri tarafından kapatıldı. Öğretmenler, "Öğretmen düşmanı Yusuf Tekin istifa", "Meclis, ÖMK'yı reddet" sloganları attı. Yürüyüşleri engellenen eğitimciler, MEB önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. Öte yandan Ankara Valiliği tarafından 1. Meclis'e yürüyüşü engellenen Eğitim-İş üyesi öğretmenler ise Meclis önünde protesto eylemi düzenledi. Eylemdeki öğretmenlere ilerleyen saatlerde polis müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) Teklifi’nin geri çekilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) TBMM'ye yürümek isteyen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyeleri, polis barikatı nedeniyle oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylem sırasında polis, öğretmenlere biber gazı ile müdahale etti ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı

Polis Müdahalesi ve Gözaltılar

Bugün TBMM Genel Kurulu'nda, 39 maddeden oluşan kanun teklifi görüşmelerine başlanırken, MEB önüne gelen öğretmenler Meclis'e yürüyüşe geçti. Öğretmenler, “Öğretmen düşmanı Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu hayır”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Tarikata değil, öğretmene bütçe”, "Öğretmen düşmanı Yusuf Tekin istifa", "Meclis, ÖMK'yı reddet" sloganları attı. Ancak polis, öğretmenlerin Meclis'e yürümesine izin vermeyerek, yolları bariyerlerle kapattı ve oturma eylemi yapan eğitimcilere müdahale etti.

Destek ve Protestolar

SOL Parti, CHP ve DEM Parti'den milletvekilleri ve yöneticiler de öğretmenlerin eylemine destek verdi. Ancak polis, öğretmenlerin dağılması için anons yaptı ve eylemin kanunsuz olduğunu belirterek, dağılmamaları halinde zor kullanacaklarını söyledi. Polis müdahalesi sırasında biber gazı kullanıldı ve çok sayıda öğretmen gözaltına alındı.

Eğitim-İş'in Yürüyüşüne Engelleme

Öte yandan, Eğitim-İş, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu protesto amacıyla 1. Meclis'e yürüme kararı aldı. Ancak Ankara Valiliği, bu yürüyüşü '2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında belirtilen yürüyüş alanı olmadığı' gerekçesiyle yasakladı. Eğitim-İş, valiliğin yasağına rağmen yürüyüşe devam etti ve bu yürüyüş sırasında da polis müdahale etti. Müdahale sırasında kullanılan biber gazı nedeniyle bazı eğitimciler etkilendi.

Kaynak: Haber Merkezi