Üreticilerin doğa felketlerine karşı ürünlerini sigortalatmaları istendi

Manisa Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, üreticilerin özellikle  üzüm bağları  için  bir an önce sigorta yaptırmalarını söyledi.

Üreticilerin doğa felketlerine karşı ürünlerini sigortalatmaları istendi

Haber/ Arif ARI
Türk, 2021 yılı ürünlerinin  hasat dönemine kadar dolu, don, yağış gibi doğal afetlere karşı  sigorta yaptırmaları halinde, olası zararlarını karşılamış olacaklarını belirtti.  

Necdet Türk,  “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle, doğal afetlerin ve çeşitli riskleri ve şiddeti her geçen gün artmakta'' olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

" Küresel ısınmalardan dolayı  ülkemizin çeşitli yerlerinde yoğun yağışların neden olduğu sel, su baskını, hortum, dolu, vb . doğal felaketleri yaşanmaktadır. Bu felaket sırasında ürünlerimiz  ciddi düzeyde zarar görerek, hepimizi derinden yaralamaktadır.  Üreticilerimiz, tarımsal üretimlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmeleri ve gelir kayıpları yaşamamaları için tek güvence TARSİM’dir. Üreticilerimiz Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlarını güncelleyerek, sigortalarını yaptırtmaları gerekmektedir. Bölgemizin en büyük gelir kaynağı ve dünyaca ünlü Sultaniye Üzümümü de mağdur olmamak için mutlaka sigorta yaptırtmalıyız. Üzüm ürünümüzü dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel-su baskını ile yağmur risklerinin neden olduğu miktar kaybına ve dolu riskinin neden olduğu kalite kaybına ve bu risklere ilave olarak, çiçeklenme dönemi de dahil olmak üzere, don riskinin neden olduğu miktar kaybına karşı sigorta yapılabiliyor. Ayrıca asmalarınızın kendisi ile fidanları, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel ve su baskını, kar ağırlığı, taşıt çarpması risklerine karşı  güvence altına alınabiliyor. Asma yaprakları da isteğe bağlı olarak, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel ve su baskını risklerine karşı güvence altına alınabiliyor.''

 Türk, "Ürünlerimizi mutlaka sigorta yaptıralım, çünkü devlet desteklemeyi kaldırdı, bunun yerine sigorta primlerinde yüzde 50 oranında destek vermektedir. Üzümlerimizi güvence altına alabilmek için, dönüm başı 3 kelter üzüm yeterli. Üzümlerimizin güvenliği için 3 kelter üzüm ayıralım'' dedi.

YORUM EKLE

banner97

banner96