Akgül: Esnaf 3 yılda ancak kendini toparlar

Manisa Lokantacılar, Tatlıcılar ve Yoğurtcular Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, Manisa halkının esnafa sahip çıkması çağrısında bulundu ve pandeminin esnafta açtığı ekonomik yarayı esnafın en az 3 yılda ancak sarabileceğini  söyledi.

Akgül: Esnaf 3 yılda ancak kendini toparlar

Haber/ Arif ARI
Pandemi tedbirlerinin ortadan kaldırılmasının ardın oluşacak normalleşme sürecinin içinde esnafın işyerlerini açsa bile eski müşteri potansiyelini hemen bulmasının çok zor olduğunu ileri süren Akgül, 9 Eylül Gazetesi'ne şunları söyledi:

Uzun süreli esnaf işyeri kapatmadı

"Esnafımız hazırdan yiyor ve o da tükendi, tükenmek üzeredir.  22 yıldır bu odada görev yapıyorum. Bunun 8 yılı başkan vekili 14 yıldır da başkanlığını yapıyorum. Bugün içinde yaşadığımız üzücü durumla şimdiye kadar karşılaşmadım. Esnafın işyerinin 10-11 aydır  kapalı olduğuna şahit olmadım. Sulu yemek lokantası işletiyorum ve 1967'den beri de sektörün içindeyim dolayısıyla esnaf olarak da işyerimin kapalı olduğuna tanık olmadım. Ama şuanda işyerim 3 aydır kapalıdır.''

Akgül, "Odaya bağlı 900 işyeri'' olduğunu hatırlatarak, "2020 yılında 275 yeni işyeri açıldı, bunlardan 175'i işyerini kapattı. Süreci götüremediler. Çok sayıda çalışanın da işsiz kaldığını'' söyledi.

Akgül, daha sonra bu konuda şunları aktardı:

Süper marketler belimizi büküyor

" İşyeri açık olan esnafımız var ve bunlar ancak paket usulüyle çalışabiliyorlar. Açık olmalarına rağmen yüzde 25 kapasite ile çalışıyorlar. Para kazanamıyorlar. Lokantacılara göre biraz daha iyi durumda olan tatlıcı esnafımız da paket usulüyle çalışıyor olmalarına rağmen yüzde 40 kapasite ile ayakta durmaya gayret ediyorlar. Bugün esnafın belini büken ve önleri alınamayan süper marketler bu dönemde en karlı çıkan işletmeler. Uzun yıllardır süper marketler için kurallar getirileceği söyleniyor, bugünlerde yine böyle bir haberler dolaşıyor ama biz önümüze gelip görmeden bir şeye inanmıyoruz. İçinde her çeşit malı bulunduran bu süper marketler biz esnaf için önümüzde büyük engel ve bizi yok etmeye çalışıyorlar. İçinde yemek gıdaları dan tutun da et, yumurta, döner, balık, ekmek çeşitlerine kadar her şeyi satması müşterinin bizim gibi esnafı tercih etmede önümüzü tıkıyorlar. Bu arada pandemi dolayısıyla dijital üzerinden paket servisciliği de vatandaş için alışkanlık yarattı. Bu da bizim için müşteri kaybı yaratıyor. Bu da ayrı bir sorun oldu. Tüm beklentimiz ve kulağımız Ankara'dan gelecek haberlerde. Esnafımız da her gün bizi arayarak bir umut olup olmadığını soruyor. Artık esnafımızın dayanacak gücü kalmadı, mutlu olacağı bir haberi bekliyor.''. Arif Arı

YORUM EKLE

banner97

banner96