UNESCO'da, Türkiye'deki mültecilerin yükseköğrenimlerini anlattılar

Yaşar Üniversitesi İnsan ve Toplum Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Güney, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Paris'te düzenlenen 40'ıncı Genel Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki 33 bin Suriye uyruklu öğrencinin üniversitelerde eğitim gördüğünü belirtti.

UNESCO'da, Türkiye'deki mültecilerin yükseköğrenimlerini anlattılar

Paris'te düzenlenen 40'ıncı Genel Konferansı'na, bakanlar, rektörler ve UNESCO'ya üye 193 ülkeden yaklaşık 200 yüksek düzeyde temsilci katıldı. Çin, İngiltere, İtalya ve Türkiye'den yalnızca dört üniversite temsilcisine söz verilen oturumda, Yaşar Üniversitesi İnsan ve Toplum Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Güney de konuşmacı olarak yer aldı. Prof. Dr. Aylin Güney, Türkiye'de 33 bin Suriye uyruklu öğrencinin üniversitelerde eğitim gördüğünü belirterek, Türkiye'nin bu konudaki örnek kapsayıcı yaklaşımını vurguladı. Üniversitelerin, ana görevlerinden birinin de koruma sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Güney, sosyal uyumun ve toplumsal refahın sağlanmasında üniversitelerin öncül rolüne dikkat çekti.

Mülteciler ve türkiye örneği

Panele Prof. Dr. Güney ile birlikte katılan Yaşar Üniversitesi UNESCO Uluslararası Göç Kürsüsü yürütücüsü Doç. Dr. Ayselin Yıldız da mültecilerin yükseköğrenime katılımlarına ilişkin Türkiye örneğini, tüm ülkelere bir model olarak UNESCO'da paylaşabilmekten duydukları mutluluğu ifade etti. Mülteci öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmelerinin kalkınma ve refah temelli bir toplum için önemini vurgulayan ve yürütücüsü olduğu UNESCO Kürsüsü ile de bu alanda çalışmalar yürüttüklerini belirten Doç. Dr. Yıldız, üniversitelerin, farklılıkların uyum içinde yaşayabildiği toplumları geliştirmede önemli sorumlulukları olduğunu vurguladı. Konferansta, 'Yükseköğrenim Niteliklerinin Tanınmasına İlişkin Küresel Konvansiyon' da kabul edildi. Konvansiyon, Birleşmiş Milletler'in, yükseköğretim özelinde imzaladığı küresel düzeydeki ilk anlaşma olma özelliğine sahip. Anlaşma kapsamında, ayrıca ilk kez UNESCO Nitelik Pasaportu uygulaması da takdim edildi. Yaşar Üniversitesi, bu uygulamayı, Norveç Yükseköğretim Kalite Kurumu ile ortak yürüttüğü bir projede Türkiye'de ilk kez geçen yıl başarıyla test etmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 12:16
YORUM EKLE

banner101

banner100