Sine-Sen: ‘Bir ayda on sette vaka çıktı, önlem alınmıyor’

Dizi/film sektöründe çalışan emekçilerin sağlığı tehlikede. Yapım şirketleri gerekli önlemleri almıyor. Son bir ayda en az on sette vaka çıktı.

Sine-Sen: ‘Bir ayda on sette vaka çıktı, önlem alınmıyor’

Dizi/film sektöründe çalışan emekçilerin sağlığı tehlikede. Yapım şirketleri gerekli önlemleri almıyor. Son bir ayda en az on sette vaka çıktı. Son olarak film setinde yaşamını yitiren usta oyuncu Halil Kumova’ya Covid-19 testi yapıldı.

Dizi/film sektöründe çalışan emekçilerin peş peşe Covid-19’a yakalanması ve son olarak film setinde hayatını kaybeden oyuncu Halil Kumova’ya Covid-19 testi yapılması, gözleri setlere çevirdi. DİSK’e bağlı Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen), son bir ay içinde en az on sette vaka çıktığını açıkladı.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Halil Kumova (64), çekimleri Malatya’da devam eden “Zalo” adlı sinema filminin setinde önceki gün aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti. İlk tetkiklerde zatürreye bağlı solunum yetmezliği sebebiyle yaşamını yitirdiği belirlenen Kumova’dan Covid-19 testi için örnek alındığı öğrenildi.

Bir ayda on sette vaka çıktı

Kumova’nın ölümü üzerine Sine-Sen’den yapılan açıklamada, Covid-19 salgınına karşı setlerde ve stüdyolarda yeterli tedbir alınmadığı vurgulandı. Yalnızca sendikaya ulaşan bilgilere göre, son bir ay içinde on sette vaka tespit edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Buna rağmen birçok yapımcının vakaların bilgilerini gizlemeye çalıştığını görüyor olmamız bizi daha da kaygılandırıyor. İnsan sağlığının her şeyden önce gelmesi gereken bu günlerde işverenlerin ticari kaygılarla gerekli tedbirleri almaması ve çalışanları yasal çalışma sınırlarının üstünde çalıştırması kabul edilemez” denildi.

Set emekçileri risk altında

Son bir ayda vaka görülen setlerden bazıları ise şöyle:

– Yapımcılığını Ay Yapım’ın üstlendiği “Aşk 101” adlı dizi filmin setinde bir hafta önce çalışanlara test yapıldı. beşi teknik ekip çalışanı ve üçü oyuncu olmak üzere toplam sekiz kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı.

– Yapımcılığını Es Film’in üstlendiği “Manevra” adlı projenin çekimleri sırasında bir emekçinin Covid-19 belirtileri göstermesi üzerine kendisine test yapıldı, testin sonucu pozitif çıktı. Sinema Televizyon Sendikası’nın yaptığı açıklamaya göre, emekçinin test sonucu beklenmeden çekimlere devam edildi. Sonrasında sete kısa bir süre ara verilerek hızlı tanı kitleriyle ekibe tarama yapıldı ve böylece sette en az beş pozitif vaka olduğu ortaya çıktı. Buna rağmen yapım şirketi, sete on dört gün ara vermedi.

– Yapımcılığını Inter Medya’nın üstlendiği “Saygı” adlı dizi filmin çekimlerinde iki oyuncunun Covid-19 testi pozitif çıktı. Bütün ekibe test yapıldı, sete on dört gün ara verildi.

– Yapımcılığını Süreç Film’in üstlendiği “Kuzey Yıldızı İlk Aşk” dizi film ekibinde bir emekçinin Covid-19 testi pozitif çıktı.

Zorla istifa dilekçesi imzalatıyorlar

Set emekçileri hem salgına karşı korunmasız bırakılıyor hem de hak gasplarına maruz kalıyor. Sinema Televizyon Sendikası, işten çıkarma yasağının uzatılması nedeniyle bazı yapım şirketlerinin işe girişlerde çalışanlara zorla istifa dilekçesi imzalatmaya çalıştığını duyurdu. Bu yolla işçilerin hukuki haklarının ellerinden alınmak istendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Tüm meslektaşlarımızı bu gibi belgeleri imzalamayarak sendikamızı ve dernekleri bilgilendirmeye çağırıyoruz” denildi. Açıklamada ücretsiz izne çıkarılan set emekçilerinin olduğu da belirtildi.

YORUM EKLE

banner97

banner96