Ne okudum?

“Ben Malala”, Pakistan’da yaşayan ve ülkesinde kızların okuması için mücadele edip, eğitim hakkını savunduğu için servisle okuldan eve giderken Taliban tarafından başından vurulan 15 yaşındaki Malala Yusafzay’ın öyküsünü anlatıyor.

Ne okudum?

Hazırlayan/ Saadet Erciyas

Bugün İngiltere’de yaşayan ve insan hakları savunucusu olan Malala, 2014 yılında 17 yaşında Nobel Barış Ödülü’nü alan en geç isim olmuş. Malala kitabını gazeteci yazar Chirstina Lamb ile birlikte yazmış. Kitabın kapağında, “Sesimizin değerini ancak susturulduğumuzda anlarız” sözleri bulunan Malala’nın kitabı Taliban yönetimindeki Pakistan’da din ile geleneğin baskısı altındaki kız çocuklarının ve kadınların yaşadığı sorunlara, ayrımcılığa dikkat çekiyor.

***

İzmir Kitapları 

İsmail Gezgin, Çeşme-Alaçatı-Arkeoloji, Tarih, Kent, Kimlik-Yakın Yayınları

Anadolu'nun birçok yerinde arkeolojik kazılara katılan, İzmir ve çevresinde yapılan arkeolojik yüzey araştırmalarında bulunan İsmail Gezgin’in, Çeşme-Alaçatı-Arkeoloji, Tarih, Kent, Kimlik kitabı Yakın Yayınları’ndan çıktı. Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Turist Rehberliği Bölüm Başkanlığını yürüten Prof. Dr. İsmail Gezgin kitabında İzmir’in en önemli turistik destinasyonlarından biri olan ilçenin arkeolojik tarihini yönden pek de bilinmeyen yönlerini ele alıyor. Erytrai kentinin kuruluşundan, çevresindeki arkeolojik sorunlara, antik çağda Erythrai’deki tarım, sanayi ve değişen doğadan nüfusuna çok farklı bilgiler yer alıyor. Kitapta Çeşme’nin tarihi mekanlarının tarihine de yer veriliyor.

***

Çok satanlar listesi 

Bir Ömür Nasıl Yaşanır - İlber Ortaylı - Kronik Kitap

Abartma Tozu - Şermin Yaşar - Taze Kitap

Şaki - Murat Ağırel - İnkılap

Camdaki Kız - Gülseren Budayıcıoğlu - Doğan Kitap

On Dakika Otuz Sekiz Saniye - Elif Şafak - Doğan Kitap

Peki Ya Şimdi - Pucca - İndigo Yayıncılık

Devran - Selahattin Demirtaş - İletişim

Bir Kırık Segah - Kamil Erdem - Sel Yayıncılık

İfşa - Toygun Atilla - Kırmızı Kedi Yayın

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali - Yapı Kredi Yayınları

Bu liste Kitapsan, Kırmızı Kedi Yayınevi, Pan Kitabevi ve Yakın Kitabevi’nden derlenmiştir.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER