banner112

Bayramda çocuklara 'Radyo Tiyatrosu'

Narlıdere Belediye Tiyatrosu oyuncularının seslendirdiği ‘Sihirli Kahramanlar’ oyunu bayramın 1. 2. ve 3. gününde dinleyenleriyle buluşacak.

Bayramda çocuklara 'Radyo Tiyatrosu'

Narlıdere Belediye Tiyatrosu oyuncuları, bu yıl tam kapanma sürecine denk gelen Ramazan Bayramı'nda çocukların hayal güçlerine dokunmak, içerisinde bulundukları pandemi sürecinin sıkıcı etkisini azalmak amacıyla ‘Sihirli Kahramanlar’ adlı oyunu bayramın 1. 2. ve 3. günü dinleyenleriyle buluşacak.

Bir nesil için heyecan kelimesinin tarifi olan ‘Radyo Tiyatrosu’ bu kez Vedat Murat Güzel ve Aysel Güzel'in kalemlerinden çıkan oyun çocuklara ve Radyo Tiyatrosu geleneği ile büyüyen yaşlılar için bir soluk olacak.

Radyo tiyatrosu nedir?

Günümüze göre iletişim teknolojilerinin kısıtlı olduğu yıllarda radyo, önemli bir yayın aracıydı. İletişimin yanında kurgusal içerikli programlar yayımlama isteği radyo tiyatrosunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle II. Dünya Savaşı'ndan sonra yaygınlaşmıştır.

1938 yılında H. G. Wells'in Dünyaların Savaşı isimli kitabını radyoya uyarlayan Orson Welles, oyunun yayınlandığı ABD'de kısa süreli bir panik yaşanmasına sebep olmuştur. Oyunda, Marslıların Dünya'yı işgal ettiği konusu bir haber bülteni şeklinde işleniyordu ve bunun sadece bir radyo tiyatrosu olduğu daha sonra anlaşıldı.

Türkiye'de ilk radyo tiyatroları 1950'li yıllarda İstanbul Radyosunda yayımlanmaya başladı. Ekrem Reşit Rey, Haldun Taner, Behçet Necatigil gibi isimler ilk radyo oyunu yazarlarındandır.

TRT Radyo'da 1980'lerde Radyo Tiyatrosu ve Arkası Yarın gibi tiyatro programları yayımlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 16:50
YORUM EKLE

banner97

banner96