İzmir, Türkiye’nin geleceğinin rotasını çizerek gündeme damgasını vuracak. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in girişimi ile yaklaşık yedi ay önce başlatılan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, 17-21 Şubat tarihleri arasında toplanacak.

Atatürk’ün önderliğinde yapılan 1. İktisat Kongresi, içinde bulunulan süreçte Türkiye’nin sosyal, ekonomik, eğitim ve benzeri toplumu ilgilendiren çeşitli alanlarda ülkeyi olumlu yönde nasıl düzlüğe çıkaracak kararları alarak uygulamaya koyduysa, bu kongrede alınacak kararlarla da önümüzdeki ikinci yüzyılın yol haritası belirlenecek.

Toplumu oluşturan her kesim ve sektörden katılımcıların ayrı ayrı oluşturduğu grupların yaptıkları çalıştaylarda aldıkları kararlar ve hedefler 17-21 Şubat arasında yapılacak kongrede tartışılıp karara bağlanacak. Örneğin paydaş toplantılarına çiftçi grubundan 70  kurumu temsilen 105 kişi, işçi grubundan 59 kurumu temsilen 174 kişi, sanayici, tüccar ve esnaf grubundan 86 kurumu temsilen 151 kişi katılım göstermiştir. 1800’e yakın akademisyenin katkı verdiği çalışmalarla, dünya ekonomisinin yönlendirilmesinde söz sahibi olan bilim insanlarının katılacağı kongre kararlarının, dünya ekonomilerinin hegemonik güçlerini kaybetmemek için savaş tehditleri altındaki yön arayışlarına karşı etkin bir çıkış noktası olması bekleniyor.