İzmir'in içme suyu temini ve tarımsal sulamada kritik öneme sahip barajlarının Mayıs ortası doluluk oranları merak ediliyor. İşte İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) verilerine göre barajlardaki son durum...

İzmir'in Barajlarında Kimi Sevindirdi Kimi Endişelendirdi?

İzmir'de Mayıs ayı ortalarında baraj doluluk oranlarında önemli farklılıklar yaşanıyor. Kentin en önemli içme suyu kaynaklarından biri olan Tahtalı Barajı, %30'un biraz üzerindeki doluluk oranı ile endişelendiriyor. Mayıs ayı ortalamalarına göre geçen yılın aynı döneminde ise barajın doluluk oranı %40'ın üzerindeydi.

Sevindirici haber ise Güzelhisar Barajı'ndan geldi. İzmir'in en büyük barajı olan Güzelhisar Barajı, %85'i aşan doluluk oranı ile barajlardaki yıldız olarak parlıyor. Aynı baraj geçen yılın Mayıs ayında ise %73 doluluk oranına sahipti.

Diğer barajlara baktığımızda ise Balçova Barajı %75, Gördes Barajı %12, Ürkmez Barajı %42 ve Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı ise %40 doluluk oranına sahip. Gördes ve Alaçatı barajlarının doluluk oranlarının düşüklüğü ise dikkat çekiyor.

Cudi'de leopar ile sırtlanın savaşı kamerada! Cudi'de leopar ile sırtlanın savaşı kamerada!

İzmir'in Kuraklıkla Mücadelesi Devam Ediyor

İzmir, son yıllarda yaşanan kuraklıkla mücadele etmeye devam ediyor. Barajlardaki doluluk oranlarının mevsim normallerinin altında seyretmesi, kentin su kaynakları açısından tedbirli olunması gerektiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU tarafından hayata geçirilen su tasarrufu önlemleri sayesinde içme suyunda sıkıntı yaşanmaması hedefleniyor. Ancak barajlardaki doluluk oranlarının artması için sağanak yağışların bekleniyor.

Editör: Kazim Bozkurt