TÜİK verilerine göre mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9 düzeyinde gerçekleşti.

İşgücü Araştırması sonuçlarına göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 85 bin kişi artarak 3 milyon 214 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,2 puan artarak %9,1 seviyesinde gerçekleşti.

DİSK’in raporunun verileri kelimenin tam anlamayla korkunç.

Geniş tanımlı işsizlikte rekora ulaşıldı.10 buçuk milyon işsiz.

Buna göre geniş tanımlı işsiz sayısı pandemi dönemi hariç en yüksek düzeyde.

Geniş tanımlı işsiz sayısı aylık bazda 1 milyon, yıllık ise 1,5 milyon kişi arttı. Aralık 2022’de 8,1 milyon olan geniş tanımlı işsiz sayısı Kasım 2023’te 8,7 milyon ve Aralık 2023’te ise 9,7 milyon olarak gerçekleşti.

***

CHP Genel Başkan Yardımcısı ekonomist Profesör Yalçın Karatepe  yüzde 45 faizin etkilerini ekonominin diğer alanlar da görüldüğünü söyledi;

“Kasım ayında 236 bin kişi işini kaybetti. 2024 yılındaki büyüme beklentilerin oldukça altında gelecek gibi görünüyor. İşsizlik oranı artacak, ekonomi yavaşlayacak.”

Profesör Mehmet Şişman da  işgücü piyasasının finans piyasası gibi dalgalı olduğunu belirtti;

“Ekim’de yaşanan istihdam artışı Kasım’da yaşanmamış. Ama Aralık’ta hafif bir artış var. Dalgalı seyir var. Ancak atıl iş gücü göstergesine bakılması gerekir. Ekim’den itibaren yükseliyor. Kasım’da ivme artmış ve yüzde 24’lere ulaştı. Bu oran çok yüksek bir seviye. Ocak ve Şubat’ta bu istihdam oranlarının sürdürülmesi zor görünüyor.”

Profesör Şişman, ekonomideki yavaşlamaya paralel olarak istihdam oranının da düşeceğini söyledi;

“İşsizlik oranlarının artarak yeniden yüzde 10’lara doğru gitmesi bekleniyor. Bu Mayıs’a kadar böyle yüzde 10’a doğru bir gidiş yaşanacaktır. Dolayısıyla dalgalı seyir devam edecektir. Dar tanımlı işsizlik oranının düşük seyretmesi yanıltıcıdır. Geniş tanımlı işsizliğin hem oransal hem de sayısal olarak ciddi bir tırmanış içinde.”

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün de raporuna göre ise bu yıl iş arayan kişi sayısının 2 milyon artarak küresel işsizlik oranının 2023'teki yüzde 5,1 seviyesinden yüzde 5,2'ye çıkması bekleniyor. Çalışan yoksulluk da yükselmeye devam edecek. Geçen yıl günde 2,15 dolarla geçinen çalışan sayısı yaklaşık 1 milyon arttı.

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.