T24 yazarı Füsun Sarp Nebil, köşe yazısında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu üzerinden yapılan dolandırıcılığı anlattı.

İnternet ortamında, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun BOTAŞ’ın reklamında oynadığı ve izleyicilere yatırım yapma ve para kazanma imkanı sunduğu şeklinde bir video yayılmaya başladı. Videoda, İmamoğlu’nun sesi ve görüntüsü kullanılarak, BOTAŞ’ın dev projeleri, tankerleri, depolama alanları, boru hatları, lüks arabalar, evler ve yatlar gösteriliyor. Videonun sonunda ise, izleyicilerden 5 bin 270 TL karşılığında BOTAŞ’tan hisse alması isteniyor.

Ancak bu video, gerçek değil. Dolandırıcılar tarafından hazırlanan bu video, hem İmamoğlu’nun imajını zedelemek hem de izleyicilerden para koparmak amacıyla servis ediliyor. Videonun sahte olduğunu gösteren birçok ipucu var.

 Videonun sahte olduğunu kanıtlayan detaylar

Videonun sahte olduğunu anlamak için, şu detaylara dikkat etmek yeterli:

Beşiktaş, Türkiye Kupası’nda yarı finalde Beşiktaş, Türkiye Kupası’nda yarı finalde
  • İmamoğlu gibi bir siyasi kişiliğin, AKP’nin yönetimindeki Varlık Fonu’na bağlı olan BOTAŞ’ın reklamında yer alması mantıksız. Bu, videonun yurtdışı kaynaklı olduğunu düşündürüyor.

  • BOTAŞ, yüzde 100 kamu şirketi olduğu için, yatırım yapılabilir ve para kazanılabilir bir kurum değil. BOTAŞ’ın hisseleri de halka açık değil.

  • İmamoğlu’nun görüntüleri, deepfake teknolojisi kullanılmadan, başka bir videodan alınmış gibi görünüyor. Çünkü el ve dudak hareketleri, videonun içeriği ile uyuşmuyor.

  • Videonun 49. saniyesinde, 5 bin 270 TL gelirin telaffuz edildiği yerde, bir makine sesi duyuluyor. Bu ses, normal bir insanın söyleyeceği gibi “beş bin iki yüz yetmiş” demiyor, rakamları tek tek sayıyor.

  • Videonun altında yer alan linkler de şüpheli. Bu reklamı birden fazla görenler, her seferinde başka bir link gördüklerini söylüyor. Bu linklerin hiçbiri, BOTAŞ’ın resmi sitesi olan botas.gov.tr ile ilgili değil. Örneğin, “retirementriches.online” gibi bir link, BOTAŞ ile ne alakası olduğu belli olmayan bir siteye yönlendiriyor.

Bu nedenlerle, bu videoya kanmamak ve tıklamamak gerekiyor. Bu video, İmamoğlu’nu kullanan dolandırıcıların yeni oyuncağı. Bugün İmamoğlu’nu kullananlar, yarın başka popüler kişileri de kullanabilirler. Bu tür videolara karşı dikkatli olmakta fayda var.

Kaynak: haber merkezi