Başiskele Belediyesi tarafından düzenlenen 'Yeni Çağa İlham Veren Yüzyılın Kadınlarını Anma ve Anlama' programı, Türk sinemasının önde gelen isimlerinden Hülya Koçyiğit'in katılımıyla gerçekleşti. Koçyiğit, Türkiye'nin ikinci yüzyılının kadınların zaferi olacağına inanarak, AK Parti hükümeti döneminde kadınların karşılaştığı sorunların çözüldüğünü ve önlerinin açıldığını ifade etti.

Kadınlar Güçlüdür

Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, programdaki konuşmasında kadınları kahraman olarak tanımlayarak, Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı'nı ve Hülya Koçyiğit'i önemli figürler olarak öne çıkardı. Özlü, kadınların gücüne vurgu yaparak, bugün Filistin'de mücadele eden kadınların, kadınların ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti.

Milli Mücadele ve Kadınların Başarısı

Yazar İlknur Bektaş, Milli Mücadele döneminde Türk kadınlarının başarılarını anlattı. Bektaş, Anadolu'nun dört bir yanında bağımsızlık için savaşan yüzlerce kadının, bugün Türkiye'yi ilham kaynağı yaptığını vurgulayarak, kadınların savaş meydanında elde ettikleri büyük başarıları dile getirdi.

Hülya Koçyiğit: Kadınların Sorunları Telafi Edildi

Hülya Koçyiğit, konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e öncelikle kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıdığı için teşekkür etti. Koçyiğit, Türkiye'nin ikinci yüzyılında kadınların ön planda olacağına inanarak, AK Parti hükümeti döneminde kadınların karşılaştığı birçok sorunun çözüldüğünü ve önlerinin açıldığını belirtti. Kadınların devrimci ruhlara sahip olduğunu ve hak, hukuk, saygı ve sevgi demek olduğunu vurgulayan Koçyiğit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kadınlara verdiği değeri önemsediğini ifade etti.

Ronaldinho Survivor’a Geliyor: Acun Ilıcalı duyurdu Ronaldinho Survivor’a Geliyor: Acun Ilıcalı duyurdu

Afyonkarahisar Valisi'nden Mesaj

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, medya ve iletişim alanında kariyer yapma isteğini anlatarak, bugün Afyonkarahisar Valisi olarak atanmasının Allah'ın bir lütfu olduğunu belirtti. Yiğitbaşı, kadınların gücüne vurgu yaparak, ülkemizin dünya vicdanında önemli bir rol oynadığını ifade etti. 28 Şubat'ı yaşadıklarını ancak o günlerin geride kaldığını belirten Yiğitbaşı, artık ülkede herkesin olumlu katkılarda bulunabileceğini vurguladı.

Programın Sonlanışı ve Sergi Açılışı

'Yeni Çağa İlham Veren Yüzyılın Kadınları' programı, Dünya Koreografi Şampiyonu Sanatçı Oğuz Kızıklı'nın Filistin temalı kum sanatı gösterisiyle sona erdi. Program, kadınların başarılarına odaklanarak, Türkiye'nin gelecekteki kadın liderlerine olan güveni ve desteği vurguladı. Ayrıca, Yazar İlknur Bektaş'ın "Milli Mücadele’de Cumhuriyet Kadınları" sergisi de Türkiye Yüzyılı Gençlik Merkezi’nde açıldı ve 10 Aralık Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: haber merkezi