İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, değerli devlet adamı Bülent Ecevit’i anmak ve onun ilkelerini yaşatmak için, iki yılda bir dört dalda (Şiir, Gazetecilik, Siyaset, Barış) ödüller vermeye karar vermiş ve bu Belediye Meclisi'nden geçmişti.

Her dalda oluşturulan seçici kurullarda, Şiir Ödülü Seçici Kurulu için akla ilk gelen isim Hikmet Altınkaynak oldu.

Bu kuruldaki ‘eşgüdüm’ için kendisinin düşünüldüğünütelefonla kendisine söylediğimde çok mutlu olmuştu.

Geçen hafta hasta olduğunu duyunca cuma sabahı aradım. Kendisi konuşacak durumda olmasa da mutlaka ailesinden birinin yanıt vereceğini düşünüyordum!

Telefonu oğlu açtı:

“Babamı bu sabah kaybettik!” dedi.

Çok ama çok üzüldüğümüz bir haber oldu bu! Sadece sevgili Hikmet Altınkaynak’ın ailesi değil, yazılarını okuyan Cumhuriyet Gazetesi’nin dev ailesi de büyük bir acı yaşıyordu.

ECEVİT İLE ÇOK YAKINDI

Ecevit adına verilecek bir ödülün seçici kurulunda Hikmet Altınkaynak’ın bulunması boşuna değildi…

O bir Ecevit hayranıydı!

Bir zamanlar genel yayın yönetmeni olduğu 'Yaşasın Edebiyat' dergisi için Başbakan Bülent Ecevit ile yaptığı röportajı şöyle anlatmıştı:

“…Ecevit’in tüm şiirlerini içeren kitabı, 'Bir Şeyler Olacak Yarın', yankı yaratmıştı. Bir röportaj için randevu istediğimde, şu haberi gönderdi bana:

'Sayın Altınkaynak Ankara’ya gelerek yorulmasın, biz haftaya İstanbul’a gidince kendisini ararız, eğer uygun olursa bir yerde buluşuruz!'

Böyle bir incelik karşısında insan ne diyeceğini bilemiyor!

10 gün kadar sonra İstanbul’a geldiklerinde bir yerde randevulaştık. Buluşma saatine on dakika kala, iletişim danışmanı aradı;

'Trafik çok yoğun, Sayın Ecevit birkaç dakika geç kalabileceğini size bildirmemi istediler!'

…Onunla yaptığımız söyleşi daha sonra 2018’de, İş Bankası Kültür Yayınları’nda çıkan Edebiyatımızdan Portreler kitabımda yer alıyor…”

Altınkaynak’ın Ecevit ile ilgili bir başka anısı da şöyle;

“Yaşasın Edebiyat dergisi kapandığında Başbakan Ecevit beni aradı. Dergiye abone olduğunu, çok beğendiğini ve neden kapandığını sordu. Onun bu ilgisi alışılmış bir durum değildi!”

DAHA ÖNCE DE SEÇİCİ KURULDA

2008 Nisan ayında Zeki Sezer’in Genel Başkan olduğu dönemde DSP tarafından Ecevit konulu bir “Şiir Yarışması” yapılmıştı.

O dönemde de seçici kurulda olan Hikmet Altınkaynak, kendisiyle yapılan söyleşide Ecevit için şunları söylemişti: “Şair Ecevit, Türk şiirinin yüz akıdır!”

SEVDİĞİ ECEVİT’E KAVUŞTU

O, iyi bir yazar, eleştirmen ve Cumhuriyet aydınıydı. Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yazıları sevilerek okunduğundan yarattığı boşluğu doldurmak kolay olmayacaktır.

Ecevit ile Altınkaynak’ın Çankaya Oran’da yapmış oldukları sohbetler, belki bundan sonra başka boyutlarda devam edecektir, kim bilir?