Güney Kore’de hükümetin tıp fakültelerine daha fazla öğrenci alınmasını öngören planına karşı çıkan binlerce doktor, iş bırakma eylemini sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı, grevdeki yaklaşık 10 bin stajyer doktordan sadece 294’ünün kendilerine verilen sürede işe döndüğünü açıkladı. Bakanlık, işe dönmeyen doktorlara yasal işlem yapılacağını duyurdu.

Hükümetin planı ne?

Güney Kore Sağlık ve Refah Bakanlığı, ülkede kırsal bölgelerde ve önemli tıbbi alanlarda doktor eksikliği olduğunu belirterek, tıp fakültelerine 2 bin kişi daha alınmasını kararlaştırdı. Bakanlık, bu planın 2022 yılından itibaren uygulanacağını ve 2031 yılına kadar devam edeceğini bildirdi.

Doktorlar neden karşı çıkıyor?

Güney Kore’deki doktorlar, hükümetin planının tıbbi eğitim ve hizmet kalitesini düşüreceğini, doktorların gelirlerini azaltacağını ve sağlık sisteminin sorunlarını çözmeyeceğini savunuyor. Doktorlar, hükümetin planının asıl amacının, pandemi sürecinde doktorların gücünü kırmak olduğunu iddia ediyor. Doktorlar, hükümetin planını geri çekmesini ve doktorların taleplerini dinlemesini istiyor.

Grev nasıl başladı ve ne durumda?

Güney Kore’de eğitim hastanelerinde çalışan stajyer doktorlar, 20 Şubat’ta hükümetin planını protesto etmek için greve gitti. Grev, diğer doktor gruplarının da desteğiyle büyüdü. Ülkede yaklaşık 10 bin stajyer doktor, işlerinden istifa etti. Doktorların grevi, sağlık hizmetlerinde aksamalara ve ciddi operasyonların yapılamamasına neden oldu.

Sağlık Bakanlığı, grevdeki doktorlara işe dönmeleri için 24 Şubat’a kadar süre verdi. Bakanlık, işe dönmeyen doktorların lisanslarının askıya alınacağını ve haklarında yasal işlem başlatılacağını açıkladı. Bakanlık, doktorların evlerine giderek işe dönüş emirlerini elden teslim etti. Ancak doktorlar, grevi sürdürme kararlılığını gösterdi. Bakanlık, grevdeki doktorlardan sadece 294’ünün işe döndüğünü duyurdu.

Dev Maden-Sen'den İliç'teki emekçiler için sağlık taraması talebi Dev Maden-Sen'den İliç'teki emekçiler için sağlık taraması talebi

Grevin sonuçları ne olacak?

Güney Kore’de doktorların grevi, hem sağlık sistemi hem de siyaset için ciddi sonuçlar doğurabilir. Grev, pandemi sürecinde zaten zor durumda olan sağlık hizmetlerini daha da kötüleştirebilir. Grev, halkın sağlığını ve hayatını tehlikeye atabilir. Grev, hükümetin ve doktorların arasındaki güveni zedeleyebilir. Grev, hükümetin popülaritesini ve otoritesini düşürebilir. Grev, doktorların mesleki ve yasal haklarını etkileyebilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ