Yücel, ‘kolluk kuvveti’ talebini hatırlattı

İzmir'de haciz işlemi için iş yerine gelen avukatın başına silah dayayıp darbeden ve ölümle tehdit eden H.H.A., 3 ayrı suçtan 3 ayrı tutuklama kararı verildi. Yaşananları kınayan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, ‘icra mahallelerine kolluk kuvveti’ taleplerini hatırlattı.

Yücel, ‘kolluk kuvveti’ talebini hatırlattı

İzmir’in Bayraklı ilçesinde haciz işlemi için iş yerine gelen Ege Ogeday Burduroğlu´nun başına silah dayayıp darbeden ve ölümle tehdit eden H.H.A., adliye işlemlerin ardından silahlı tehdit, kamu görevlisinin görevini yapmaya engelleme ve hürriyete tahdit suçlarından 3 ayrı tutuklama kararı verildi. İzmir Barosu da saldırıyı kınamak adına İzmir Bölge Adliyesi önünde açıklama yaptı. Basın açıklamasına Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, Balıkesir Barosu Başkanı Avukat Erol Kayabay da katıldı.

Avukatlara yönelik tüm saldırıların sonuna dek karşısında olacaklarını belirten İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel, basına yaptığı açıklamada bu saldırının gerçekleşmesinde icra mahallelerinde kolluk kuvvetinin olmamasından kaynaklandığını söyledi. Yücel, “İcra mahallelerinde kolluk kuvvetlerin olmasını istemiştik. Bu konuda yazılı başvurularımız oldu. Ama maalesef şu ana kadar değişen bir şey olmadı. Bunun kolluk kuvvet verilmediğinden kaynaklandığını biliyoruz. Uzun zamandır siyasi iktidar tarafında avukatlar ötekileştirilmeye, yurttaşa karşı bir husumet varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bunun temel sebebi siyasi iktidar. Ülkede yaşanan ekonomik zorlukların, icra dosyalarının sayısının katlarca artmasının sebebi avukatlar değil. Ama dün icra mahallinde bir meslektaşımız icra memuru ile birlikte saldırganın silahlı saldırısına uğradı. Tesellimiz bir can kaybının olmaması, daha ağır yaralanmanın yaşanmaması olmasıdır. Ama her an olabilirdi. Adliye koridorlarında, hastane kapılarında, Cumhuriyet Savcılığı koridorlarında koşturmak istemiyoruz. Avukatlarının korunmasına ilişkin tedbirlerin derhal yürürlüğe konması için harekete geçilmeli” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE