banner112

Yıldırım: MEB aynı hataları tekrarlamasın

Eğitim İş İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Adem Yıldırım, vaka artışları nedeniyle yeniden uzaktan eğitim uygulamasına geçilmesi hakkında MEB’i uyardı. Yıldırım, “MEB uzaktan eğitimde aynı hataları tekrar etmemelidir” dedi.

Yıldırım: MEB aynı hataları tekrarlamasın

Haber/ Didar DEMİRCİ

Korona virüs nedeniyle bazı sınıflarda yüz yüze eğitimin başlatılması sonrasında yaşanan vaka artışlarına bağlı olarak yeniden uzaktan eğitim uygulamasına geçileceğinin açıklanması üzerine Eğitim İş İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Adem Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığını (MEB) uyardı. Yıldırım, “MEB uzaktan eğitimde aynı hataları tekrar etmemelidir” dedi. Yıldırım, hükümetin daha önceki süreçlerde yapılan tüm uyarılara rağmen bir tedbir almadığını belirterek, “Personel ihtiyaçları, temizlik malzemesi temini gibi pandemi açısından olmazsa olmaz ihtiyaçlar Bakanlıkça karşılanmadığı gibi başlangıçta söylenen öğrencilere ücretsiz maske dağıtılması da hayal olmuştur. Tüm bu vurdumduymaz tavırlar ve tedbirsizlikler öğrenci, öğretmen ve ailelerinin Covid-19’a yakalanmalarına yol açmış, sağlık sorunları ve hayatların kaybedilmesi ile sonuçlanmıştır. Gelinen noktada yeniden yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçiş kararı alınmıştır. Tabii ki eğitim de sağlık kadar önemlidir fakat eğitimin yapılabilmesi sağlıklı koşullarda ve sağlıklı bireylerle mümkündür. Bakanlığı aynı hataları yapmaması için uyarıyoruz” dedi.

“Yüz yüze eğitimi imkansız kıldılar”

MEB’nın yüz yüze eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de başarılı bir sınav veremediğine vurgu yapan Yıldırım, “Yapılan yanlışlıklar ve çözüm önerileri noktasında hazırladığımız raporları Bakanlığa ulaştırdığımız halde sonuçsuz kalmıştır. Eğitimin uzaktan yöntemlerle yapılabilmesinin ya da yeterli verim alınabilmesinin imkansızlığı ortadadır. Eğitim okullarda ve yüz yüze mümkündür. Fakat gelinen koşullarda pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime imkan kalmamıştır” diye konuştu. Yıldırım, bakanlığa bir kez daha hatırlatmada bulunarak şu maddeleri sıraladı:

“Uzaktan eğitim süreci yönetilirken fırsat eşitliği temel alınmalıdır. Bunun için tüm öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi sağlanmalıdır. Öncelikle tüm öğrencilerin uzaktan eğitimin temel aracı olan bilgisayar/tablet gibi cihazları karşılanmalıdır.

Öğretmen ve öğrencilere vergilerin sıfırlanması gibi yöntemlerle teşvikler uygulanarak cihaz teminleri kolaylaştırılmalıdır. İmkanı olmayan tüm öğrencilere ücretsiz tablet dağıtımı hızla gerçekleştirilmelidir. Öğrencilere verilen ve EBA dışında kullanılamayan ücretsiz internetin yetersizliği ortadadır. Öğretmen ve öğrencilere yönelik ücretsiz ve sınırsız internet uygulaması getirilmelidir.

Öğrenci ya da öğretmenlerin sabahtan akşama kadar ya da gece geç saatlere kadar bilgisayar başında bulunmalarının pedagojik olmadığı hatta sağlık açısından da sakıncalı olduğu ortadadır. Bu nedenle uzaktan eğitimde yapılacak ders sayıları azaltılmalı, ders saatleri mesai saatleri ve günleri dışına taşmamalıdır.

Azaltılan ders saatleri nedeniyle yapılamayan derslerde öğrenci ve öğretmenler izinli sayılarak öğretmen ve öğrencilerin hak kaybına yol açılmamalıdır.

Öğretmenlik mesleğini adeta tehdit eden güvenlik tedbirleri alınamayan EBA dışı platformlardan ders tanımlanması uygulamalarına son verilmelidir.

Özellikle branş öğretmenlerinin sıklıkla karşılaştıkları sınıfın hatta okulun öğrencisi olmayan kişilerin canlı derslere girerek öğretmeni, öğrenciyi zor durumda bırakan telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşılmaması için EBA dışı platformlardan ders verilmesi uygulaması sonlandırılmalıdır. Bu platformlardan yapılan derslerin yarattığı internet maliyetinin öğrenci ve öğretmenler tarafından karşılanmak zorunda kalındığı da unutulmamalıdır.

MEB öğretmenden hatta öğrencide de kaynaklanmayan nedenlerle yapılamayan derslerin sorumluluğunu öğretmenlere yükleyecek şekilde mali kayıplara yol açan uygulamalara son vermelidir.

Öğretmenlere istekleri dışında görev tanımında yer alan eğitim öğretim faaliyetleri haricindeki görevler verilmemesi için Bakanlığın diğer bakanlıklarla temas kurması ve sorunu çözmesi gerekmektedir.

Bakanlık yayımlayacağı genelge ile öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde kendilerine verilecek görevlerini yerine getirebilecekleri koşullar bulunması şartıyla görev yerleri dışına çıkışlarına izin verilerek süreci bedenen ve ruhen daha sağlıklı ortamlarda sürdürmelerine olanak tanımalıdır.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şule Koçtaş
Şule Koçtaş - 9 ay Önce

Özel okullarda bu süreçte uzaktan eğitimi öğretmenin okula bizzat giderek yapılmasına zorlanması etik midir?
Öğretmenin sağlığı, öğretmenin ailesinin sağlığının hiç önemi yok mudur? Özel okulla yaptığı sözleşme öne sürülerek bir sürü öğretmenin okulda bir arada aynı sınıf ortamına sırayla sokulup, sağlıkları hiçe sayılarak sınıftaki bilgisayarın başında ders yapmalarının istenmesi doğru mudur?