Yeşil kırmızıya yakışmıyor

İzmir Karşıyaka sahilinde bulunan süs havuzu, içerdiği pislikler ve yaydığı kötü koku nedeniyle vatandaşların tepkisini çekiyor. Vatandaşlar, yetkililere seslenerek,“Karşıyaka'ya yakışmıyor” dedi.

Yeşil kırmızıya yakışmıyor

HABER/ Gökçe ADAR

İzmir Karşıyaka Cemal Gürsel caddesi üzerinde bulunan spor aletlerinin yanındaki süs havuzu, içerisinde ölü fare, tahta kasa ve çok sayıda pet şişe atıkları ile vatandaşın sağlığını etkiliyor. Vatandaşlar, “Havuzun yanında spor aletleri mevcut. İnsanlar buraya spor yapmaya geliyor. Karşılaştıkları durum çok manidar. Spor demek, sağlık demek. Ancak burası bizim sağlığımızı etkiliyor. Yaklaşık bir senedir havuzun temizlendiğini görmedik. Bu havuzun ne işe aradığını da anlamadık. Süs havuzu diyorlar. Rengine ve içerisine bakar mısınız? Bunun neresi süs? Pazar günü kızımla birlikte havuzun kenarından yürüyorduk. Kızım havuzun içerisindeki fareyi gösterdi. Üzerinden kaç gün geçti. Bugün gördüm ki, fare hala orada” şeklinde konuştu.

ÇOK UTANDIK

Karşıyaka sahilinde çay satan esnaf ise, “Geçen gün, farklı bir şehirden gelmiş olan biri bize havuzun neden yeşil olduğunu sordu. Bizde yanıt veremedik. Pislikten yosun tutmuş, temizletin dedi. Karşıyaka'lı olarak çok utandık. Eskiden sahiller tertemizdi. Deniz mis gibi kokardı. Herkes, hafta sonları sahil kenarına gelirdi. Bizde daha çok çay kahve satardık. Kazancımız daha güzeldi. Şimdi herkes alışveriş merkezlerini tercih ediyor. Haklılar. Denizin içi pis, çimlerinde üzeri hayvan pislikleri ile dolu. Sözde burası İzmir'in en gözde semtlerinden birisi. Bu durum Karşıyaka'ya yakışmıyor” ifadelerini kullandı.

SIK YAŞANIYOR

Havuzun bulunduğu Donanmacı mahallesinin muhtarı Coşkun Zenginer ise konu ile ilgili, “Bu tip problemler Karşıyaka'da sık yaşanıyor. Alt yapı yetersizliğinden mi yoksa belediyenin kulak tıkaması mı bilemiyoruz. Havuzun ilerisinde Büyükşehir'in yapmış olduğu Kıyı Tasarım Projesi'nin inşaatı devam ediyor. İnşaat, tüm sahilin temizliğini etkiliyor. Büyükşehir'in bu sahilin temizliği ile de ilgilenmesi gerekiyor. Buradaki çöplerin, pisliklerin temizlenmesi gerekiyor. İnsanlar temiz hava almak için sahile geliyor. Bu görüntüler ile karşılaşıyor. Sadece suçu Büyükşehir'de aramamak gerekiyor. Çünkü bazen gözümle şahit oluyorum. Gelip havuz içerisine çöplerini atan vatandaşlar oluyor. Uyarıyorum. Belediye'nin işi ne? diye bir soru ile karşılaşıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 10:03
YORUM EKLE