Velilerin imam hatip isyanı

Bayraklı Milli İrade Ortaokulu’nun bir bölümün imam hatibe dönüştürülmesine okulun velileri tepki gösterdi. Veliler, yetkililere seslenerek, “Bu yanlıştan dönün” çağrısı yaptı

Velilerin imam hatip isyanı

Haber / Gökçe ADAR

İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunan Milli İrade Ortaokulu’nun bir bölümünün imam hatibe dönüştürülmesine, okulun velileri karşı çıktı. Veliler, konuyla ilgili olarak topladıkları dilekçeleri İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti, ardından Konak Kemeraltı girişinde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan öğrenci velilerinden Filiz Güneş, “Biz, veliler olarak hiçbir okul türüne karşı değiliz; biz, sistemin tek bir okul türünü çocuklarımıza dayatmasına karşıyız. Okulumuz, bölgenin tek ortaokuludur ve çok yakınında bölgenin talebini karşılayan imam hatip ortaokulu da mevcut. Buna karşın geçtiğimiz eğitim öğretim yılında, ihtiyaç olmadığı halde, okulumuzun bünyesinde, iki cami hocasının özel çabalarıyla, imam hatip ortaokulu açıldı.”

Sınıf mevcutları arttı

Okulun imam hatibe dönüştürülmesinin ardından birçok sıkıntıların da yaşandığını dile getiren Güneş, “Okulumuzun bünyesinde ikinci bir okul türünün daha açılmış olması, beraberinde birçok sıkıntıları da getirmiştir. Şöyle ki; geçtiğimiz eğitim öğretim yılında okulumuzda tekli eğitim yapılırken, bu yıl imam hatip ortaokuluna dört sınıfın tahsis edilmesi ve sınıf mevcutlarının 7-16 arasında olması nedeniyle akademik eğitim veren ortaokulda ikili eğitime geçilmiş, sınıf mevcutları 40-45 kişiye çıkmıştır. Ayrıca imam hatip ortaokulu kısmında birçok ders boş geçmekte ve bu öğrencilerimiz de mağduriyet yaşamaktadır” diye konuştu. İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Sinan Balcılar ve İzmir Barosu avukatlarından Av. Yasemin Şahin Halavurte ise velilerin yanında olduklarını dile getirerek, hukuki destek vereceklerini belirtti.

YORUM EKLE

banner92