Uğur Dündar’a kitap okuma cezası

Yaşamı boyunca her biri on binlerce satan kitaplar yazan, ülkenin en güvenilir gazetecisine bir yazısında Binali Yıldırım'a hakaret ettiği gerekçesiyle kitap okuma cezası verildi.

Uğur Dündar’a kitap okuma cezası

Türkiye'nin en güvenilir gazetecileri arasında ilk sırada yer alan duayen gazeteci Uğur Dündar, yazdığı bir köşe yazısında Binali Yıldırım’a “hakaret” ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Dündar’ın cezası, 5 ay 25 gün süreyle haftada en az 2 saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde "şerefe karşı suçlar" ile ilgili makale, tez, kitap okuma yaptırımına çevrildi.

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Dündar’ın avukatları hazır bulundu. Dündar’ın avukatları, müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. mahkeme, Uğur Dündar’ı üzerine atılı "hakaret" suçunu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Hükmün açıklanması geri bırakılmadı

Mahkeme, Dündar daha önceden ‘kasıtlı suç’tan mahkum olduğu için hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına yer olmadığına hükmetti. Dündar’ın yaşı, kişiliği, sosyal ve ekonomik durumunu dikkate alan mahkeme, hapis cezasını Türk Ceza Kanunu’nun, "Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar" başlıklı 50. maddesine göre seçenek yaptırıma çevirdi. Dündar, mahkum olduğu cezanın yarısı kadar olan 5 ay 25 gün süreyle haftada en az 2 saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde "şerefe karşı suçlar" ile ilgili makale, tez ve kitap okuyacak.

Uğur Dündar: Şaşırdım kaldım

Habertürk canlı yayınına bağlanan Dündar, ceza karşısında ne diyeceğini bilemediğini belirterek "Şaşırdım kaldım" ifadelerini kullandı.

Dündar, "Aslında bu dava karara bağlanmıştı hapis cezası almıştım ve yargıtay bozdu. Daha sonra sayın Binali Yıldırım da şikayetten vazgeçti. Vazgeçmekle kalmadı, 24 Haziran seçimleri öncesinde İmamoğlu'yla yapılacak açık oturumu yönetmemi istedi. Bir güven deklare etti. Bu karar Binali Yıldırım'ın iradesine karşı bir karar. Yani vazgeçmiş davadan. Zaten bana da göre de asla hakaret yoktu. Ben yarım asırlık deneyime sahip bir gazeteciyim, neyin hakaret olacağını olmayacağını, neyin şerefe karşı işlenmiş bir suç olacağını çok iyi bilirim. Bu konuda yazılmış birçok kitabım var, üniversitelerde ders vermiş olan bir kişiyim. Yargı Reformu'nun gündemde olduğu, düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik yumuşatmaların geleceğinin söylendiği bir süreçte ben kararın yorumunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Şu anda aleyhime açılmış tek bir dava yok. Sabıka kaydım da yok. Nasıl böyle bir karara hükmedildi? Ben şaşırmış kalmış durumdayım" dedi.

Ne olmuştu?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Uğur Dündar’ın 5 Nisan 2014 tarihinde Sözcü gazetesinde yazdığı bir köşe yazısında, Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 9 Ekim 2015’te görülen davada Uğur Dündar "hakaret" suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Yerel mahkeme kararının ilgili Yargıtay dairesince bozulması üzerine, dava Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 21:08
YORUM EKLE

banner92