banner112

Tarım Grubu'ndan enerji kısıtlamasına 'gıda' uyarısı

İzmir Tarım Grubu et, süt ve ilaç sektörünün elektrik kısıtlamasından muaf tutulmasının yeterli olmadığını belirterek, “Depolama dahil tüm tarım ve gıda sanayi kısıtlamalardan muaf olmalı” dedi.

Tarım Grubu'ndan enerji kısıtlamasına 'gıda' uyarısı

Haber/ Murat ERVİN

İzmir'de 2008 yılından beri gönüllü bir toplum girişimi olarak çalışan İzmir Tarım Grubu (İTG), yaşanan elektrik kesintilerinin gıda arzında ve güvenliğinde sıkıntıya neden olmaması için dikkatli davranma uyarısında bulundu. Organize sanayi bölgelerindeki elektrik kesintilerinden gıda ve ilaç firmalarının muaf tutulduğunu vurgulayan İTG, “Et, süt ve ilaç sektörünün kısıtlamadan muaf tutulması olumlu ancak yeterli değil. Yurttaşların en temel insan hakkı olan sağlıklı, güvenli ve yeterli gıdaya ulaşabilme hakkının kesintiye uğramaması için depolama dahil tüm tarım ve gıda sanayii bu kısıtlamalardan muaf tutulmalıdır” ifadelerini kullandı.

'SEKTEYE UĞRATIR'

Açıklamada, doğru planlama ve yeterli üretim yapılmamasının yanı sıra ithalata dayalı bir tarım ve gıda politikası ile birlikte tedarik zincirinde yaşanan aksaklıkların sektörün yaşadığı sorunların temellerini oluşturduğuna dikkat çekildi. Kovid-19 pandemi sürecinde zaman zaman sektörü zorlasa da getirilen muafiyetlerin en doğru şekilde yönetilerek yurttaşların sağlıklı, güvenli ve yeterli gıdaya erişebilmesinin sağlandığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ancak son günlerde enerji kullanımında denge sağlanabilmesi için yüksek tüketimi olan sanayi tesislerinde doğalgaz ve elektrik tüketiminde yapılan kısıtlamalar kesintisiz hizmet vermesi hayati önem taşıyan gıda sektörünü sekteye uğratacaktır. Bu durum gıda güvenliği ve gıda güvencesi riskini doğurabileceğini gibi üretim ve depolama kayıplarına yol açarak gıda enflasyonunu da tetikleyecektir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Atila Ertem
Atila Ertem - 4 ay Önce

Çok doğru bir saptama ve ötesi OSB lerdeki Gıda işletmeleri de kesintiye tabibtutuldu. Maalesef açıklandığı gibi değil muafiyet...yani yok bir muafiyet. .

banner101

banner100