Sendikalı olmak suç değildir

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti işten atılan gazeteciler için ortak basın açıklaması yaptı.

Sendikalı olmak suç değildir

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Hürriyet gazetesinde sendika üyesi oldukları gerekçesi ile işten çıkarılan basın emekçileri için ortak basın açıklaması yaptı.

'Sendikalı olmak suç değildir' başlığıyla yayınlanan açıklama şöyle:

Hürriyet gazetesinde Türkiye Gazeteciler Sendikasına üye olan 45 gazetecinin işten atılması kaygı vericidir. Türkiye’de medya sektörü içinde uzun yıllardır unutturulan sendika fikrinin yeniden filizlenmesi basın özgürlüğü mücadelesine de demokrasiye de ciddi katkılar sunacaktır. Tıpkı gazetecilik suç değildir dediğimiz gibi sendikalı olmak da suç değildir.

Hürriyet gazetesinde geçtiğimiz ay sonu yaşanan işten atmalar anayasanın çiğnenmesi anlamına gelmektedir. Tek ortak noktaları TGS üyesi olmaları olan 45 kişinin evlerine giden tebligatla işten atılmaları sendikal hakları çiğnemekten başka bir şey değildir.

Türkiye Gazeteciler Sendikası da yaptığı açıklamada; “Bizim mücadelemiz, annesinin işsiz kaldığı gün dünyaya gelen bebeğin daha iyi bir gelecekte yaşaması içindir” diyerek sendikalaşma çalışmalarının bir insan hakkı olduğunu belirtmektedir.

Anayasamızda, kanunlarımızda sendikalı olmanın suç olmadığı açık bir biçimde belirtilmektedir. Ancak Hürriyet yönetimi sadece sendikaya üye oldukları için 45 gazetecinin işine son vererek yasaları çiğnemiştir.

Biz aşağıda imzası bulunan meslek örgütleri Hürriyet yönetimini işten atılan gazetecileri işe geri almaya ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ile masaya oturmaya çağırıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 15:10
YORUM EKLE

banner92