banner112

Sancar Baba’yı kaybettik!

Son günlerde kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan İzmir’in simge isimlerinden Sancar Maruflu hayatını kaybetti.

Sancar Baba’yı kaybettik!

İzmir’in simge isimlerinden bir süredir entübe olarak kaldığı hastanede hayatını kaybetti.

Maruflu’nun acı haberini oğlu Cevat Ziya Maruflu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ” Babam Sancar Maruflu‘ yu az önce kaybettik. Babam bir haftadır tedavi görüyordu. Evde fenalaşmıştı. Enfeksiyon kana bulaşmış. Bir de diğer sorunlar ortaya çıktı. Kalp yetmezliği ve solunum yetmezliğine bağlı sıkıntılar nedeniyle Eşrefpaşa Hastanesi’ne kaldırdık. Daha sonra Can Hastanesine kaldırıldı. Az öncede vefat etti. Başımız sağolsun ” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya hesabından, “İzmir sevdalısı, vefa anıtı Sancar Maruflu’nun vefat haberini büyük üzüntüyle öğrendim. İzmirliler, İzmir’e gönül verenler onu hiçbir zaman unutmayacak. Kendisine Allah’tan rahmet ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim” mesajı yayımladı.

Sancar Maruflu kimdir?

Sancar Maruflu (d. 7 Ağustos 1950; Karşıyaka, İzmir) belediyeci, girişimci, demokratik kitle önderi ve bir halkla ilişkiler uzmanıdır. Kırım kökenli Marufoğulları ailesindendir.

İlk ve orta öğrenimini babasının memuriyet görevleri nedeniyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde tamamladı. Özel Erdem Lisesi’nin ardından Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden lisans, Ankara Üniversitesi S.B.F. Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan yüksek lisans diploması aldı. Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde stratejik iletişim uzmanlığı unvanı kazanan Maruflu, çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık, yöneticilik, imtiyaz sahipliği, genel yönetmenlik yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde başkan danışmanı ve yardımcılığı, Protokol ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü üstlendi. Yaşar Holding’de de çalışan Maruflu, 1983’te Hisdaş Medyapol’ü kurdu. Bu şirketle Hakkâri’den Edirne’ye devlet törenleri hazırladı.

İzmir’i Sevenler Platformu, Ulusal Birlik Platformu, Ege Kültür Platformu Genel Başkanı olan Maruflu, Karşıyaka Rotary Kulübü’nün de kurucularından. 2001 de “Son on yılın en başarılı iletişimcisi”, 2003’te “Son on yılın en başarılı sivil toplum lideri” seçildi.

İzsev çatısı altında Dario Moreno gibi, Tanju Okan gibi İzmir’in ölmüş değerli insanlarıyla ilgili yaptığı anmalar ve ödül törenleri, görülmeye değer vefa örnekleridir. Bu kişilerle ilgili geniş bir fotoğraf, kartpostal, gazete, kitap, kupür, obje ve belge arşivine sahiptir ve tabii ki onlardan da çok, anıları olduğunu aktarır.

YORUM EKLE

banner101

banner100