banner112

Sanat emekçileri ekmeksiz kaldı

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, “Yaşasın Ağustos Böcekleri” sloganıyla sanat emekçileri için çağrıda bulundu. Yapılan çağrıda, pandemi sürecinde sanat ve eğlence sektöründe işsiz kalan kişilerin taleplerine yer verildi.

Sanat emekçileri ekmeksiz kaldı

Haber / Didar DEMİRCİ

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde, sanat emekçileri için çağrıda bulundu. Yapılan çağrıda; oyuncu, yönetmen, yazar, sahne tasarımcısı, müzisyen, heykeltıraş, makyöz, dansçı, sinema emekçileri ve daha nicelerinin pandemi sürecinde yaşadığı geçim sıkıntısına değinildi. Konuya ilişkin basına yapılan açıklamada ise özetle şu ifadelere yer verdi:

“Biz de herkes gibi yaşamak ve mesleğimizi yapmak zorundayız. Çalışmak ve üretmek zorundayız. Pandemi dönemiyle birlikte, öncesinde zaten yumak olmuş sorunlarımız iyice katlandı. İşsiz kaldık. Çünkü mekanlarımız, salonlarımız, sahnelerimiz kapandı. Çünkü sanatlarımızı icra ettiğimiz yerlerin de bir çoğu bizim gibi battı. Çünkü ne işten çıkarılmamız yasaklandı ne kısa çalışma ödeneği alabildik ne de işsizlik ödeneği. Şanslı olanlarımız bir yardım kolisi almaya hak kazandık. Ama bilin ki biz kimseden iyilik istemiyoruz. Meslek tanımımız yok. Sosyal güvencemiz yok. Emeklilik, sağlık sigortası, kıdem tazminatı, sözleşme, toplu sözleşme hakkımız yok… İş güvencemiz yok. Lokavttan korkmuyoruz çünkü grev hakkımız bile yok. Hayatta olduğumuza dair ürettiklerimizden başka maddi hiçbir kanıtımız yok. Yaşadığımızı, ondan vazgeçtiğimiz zaman kanıtlayabiliyoruz. Sayısı yüz binleri bulan insanların geçindiği bir sektörün emekçileri olan bizler; İyilik değil, sosyal ve ekonomik haklarımızı istiyoruz. Yardım değil, mesleki olarak kendimizi tanımlamak ve tanınmak istiyoruz. Sigorta, sözleşme, iş güvencesi, sosyal güvence istiyoruz. İnsanlığın kış mevsimindeyiz. Hikayedeki ağustos böcekleri gibi kimsesiz, çaresiz kalmak istemiyoruz. Oysa biz de çalıştık. Toplum için estetiği, neşeyi ürettik. İşte buradan tekrar ediyoruz; Yaşasın Ağustos Böcekleri.”

YORUM EKLE