Peyzaj mimarlarından bakanlığa 'park' çağrısı

Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi, Rıza Bey Apartmanı’nın park olması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Peyzaj mimarlarından bakanlığa 'park' çağrısı

Açıklamada, “Gelecek nesillerin afete dayanıklı, güvenli ve sağlıklı kentlerde yaşama haklarına yönelik farkındalık yaratılmış olacak” denildi

İzmir'de 30 Ekim tarihinde yaşanan 6.9 şiddetindeki depremin sembolü olan Rıza Bey Apartmanı'nın park olması için TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi'nden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrıda bulunuldu. Oda tarafından yapılan yazılı açıklamada, dünya üzerinden anıt parklar da örnek gösterildi. İzmir depreminin hem kent hem de Türkiye açısından afet yönetimi için bir milat olabilmesi ve acıların bir kez daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınabilmesi adına bir hatıra mekanına gereksinim olduğunu vurgulanan açıklamada, “Dünyanın farklı yerlerinde büyük depremlerden sonra yaşanan kayıpları simgeleyen ve aynı zamanda depreme daha dayanıklı toplumlar oluşturulmasında farkındalık yaratan anıt mekanlar bulunmaktadır” denildi.

'Şaşkınlık yarattı'

30 Ekim 2020 günü gerçekleşen İzmir Depremi’nin simgeleşen noktalarından biri olan Rıza Bey Apartmanı'nın, çocuk kayıplarının en fazla yaşandığı yer olması sebebiyle belleklerde ayrı bir yere sahip olduğu belirtilirken, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın deprem sonrasındaki süreçte alana park yapılacağını ilan etmesinin ardından karardan vazgeçilmesini üzüntü ve şaşkınlıkla öğrenmiş bulunmaktayız. Bu yanlışlıktan ivedilikle dönülmelidir. Onlarca canımızı, evladımızı kaybettiğimiz rıza bey apartmanının deprem anı parkı ilan edilmesini talep ediyoruz! Bu alanın Deprem Anı Parkı ilan edilmesiyle; bu felaketin sebep olduğu kayıpların unutulmaması sağlanacak. Gelecek nesillerin afete dayanıklı, güvenli ve sağlıklı kentlerde yaşama haklarına yönelik farkındalık yaratılmış olacak. Tüm buna ek olarak kent merkezinde çocuklarımızın nefes alabileceği yeni bir açık yeşil alan yaratılarak kente kazandırılması sağlanacak.”

Ne olmuştu?

İzmir, 30 Ekim tarihinde 6.9 şiddetinde sarsılmış; en çok can kaybının yaşandığı Rıza Bey Apartmanı olmuştu. Depremin ardından, apartmanın olduğu alana bir çocuk parkı yapılarak sembolik bir deprem anıtı olması için kampanya başlatılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum alanda çocuk parkı yapılacağını söylemişti. Öte yandan apartman sakinleri bir araya gelerek apartmanın yerine park yapılmasını tek bir kişinin istediğini, çoğunluğun yeniden bina yapılması taraftarı olduklarını açıklamışlardı. Açıklamanın hemen ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, park kararından vazgeçtiğini duyurmuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96