'Pazarların kapatılması küçük üreticiyi cezalandırmaktır'

Tam kapanma sürecinde zincir marketlerin açılmasına izin verilirken semt pazarlarının kapatılmasına tepki gösteren Köy Koop İzmir Birliği Başkanı Neptün Soyer: “Pazarların kapatılması küçük üreticiyi cezalandırmaktır” dedi

'Pazarların kapatılması küçük üreticiyi cezalandırmaktır'

Köy Koop İzmir Birliği Başkanı Neptün Soyer, İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tam kapanma kararıyla zincir marketlerin açık tutulup semt pazarlarının kapatılmasıyla ilgili konuştu. Geçimini pazarlardan sağlayan küçük üreticinin cezalandırıldığını söyleyen Soyer, “Zincir marketlerde kapalı alanlarda alışveriş yapmak bulaş riskini artırırken, açık alanlara kurulu pazarların kapatılmasını anlamak zor. Hem üretici hem tüketici büyük zincir firmalara teslim edildi” diye konuştu.

Mağduriyet büyük

“Sadece üretici pazarlarından geçimini sağlayan köylü ne yapacak?” diye soran Soyer, “Ürün tarlada bekler mi? Üretime devam ediyorlar ama satış yasak. Şu anda Emiralem’de tarlalar çilek dolu, Yarımada enginar dolu, Kemalpaşa’da kiraz hasadı başladı. Küçük üretici ürünlerini hale verse bile, pazarlar kapalı olduğu için anlamı kalmıyor” ifadelerini kullandı. Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böyle bir karar alınırken küçük üreticinin örgütlü yapılarına danışılması gerekirdi. Köy Koop İzmir Birliği olarak tarım şehri İzmir’de mağduriyetin çok büyük olduğunu görüyoruz. Hem üretici hem tüketici kapalı yerlerde belirli büyük zincir firmalara teslim edildi. Bu süreçte üreticiye herhangi bir destek açıklaması da yapılmadı.”

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 19:15
YORUM EKLE

banner97

banner96